Společnost RWA Czechia s. r. o. v Kvíčovicích na Plzeňsku v rámci tradičního podzimního semináře představila nosné a nové odrůdy kukuřice a slunečnice i jarních a ozimých plodin. Účastníci se také dozvěděli, jaký je aktuální vývoj na komoditním trhu a seznámili se se současnou nabídkou hnojiv a přípravků na ochranu rostlin.
Společnost RWA Czechia je dceřinou společností rakouské RWA AG, která má zastoupení ve střední a jihovýchodní Evropě. Zaměřuje na obchod v zemědělském sektoru (osiva, komodity, pesticidy, hnojiva a krmiva), ale podniká i s fotovoltaikou. Spolupracuje s 95 šlechtitelskými společnostmi z celého světa a ročně testuje zhruba 350 nových odrůd na 24 pokusných lokalitách. Výrobu osiv realizuje na 35 tisících hektarech.
Výnosné novinky
Ing. Marcela Shejbalová ve své přednášce představila novinky obilnin pro rok 2024. Jak vysvětlila, společnost RWA působí na území bývalého Rakouska-Uherska, kde má obrovskou síť předzkoušek a testovacích míst. Celkem má ve střední a jihovýchodní Evropě osm dceřiných společností. V tuzemsku nabízí RWA Czechia téměř ve všech plodinách kvalitní materiál registrovaný na ÚKZÚZ. Novou odrůdou ozimého ječmene je Julia. Tato šestiřadá odrůda byla registrovaná v ČR v roce 2022 a zvítězila v registračních pokusech a následně i v pokusech SDO v roce 2023. Zároveň byla nejvýnosnější odrůdou v registračních pokusech v Německu i Rakousku. V Německu loni zaujímala Julia celkem 2218 ha množitelských porostů. Julia je raná až poloraná odrůda, kompenzační typ s vysokým počtem zrn v klasu a velmi zdravá. V pokusech získala nejvyšší hodnocení za využitelnost N a je vhodná i pro extenzivní pěstování, uplatní se pro ekologické zemědělství. „Všechny indicie směřují k tomu, že to bude výjimečný materiál,“ konstatovala Ing. Shejbalová. V roce 2023 ukončil tříleté registrační zkoušky také dvouřadý ječmen KWS Tardis, vítěz ve své kategorii. Tato středně raná odrůda vyniká velmi dobrou odolností proti poléhání a lámání klasů. Má nadprůměrnou objemovou hmotnost a vysokou HTZ, dosahuje 85% podílu předního zrna.
Celý článek si můžete přečíst v týdeníku Zemědělec.