Silný výskyt plísně bramboru a riziko šíření viru svinutky bramboru

Na základě monitoringu výskytu plísně bramboru a prognózy výskytu virových onemocnění v porostech brambor byl ke 30. týdnu potvrzen silný výskyt písně bramboru na řadě lokalit. U drobných pěstitelů je možné projevy choroby vidět nejen v porostech brambor, ale také na rostlinách a plodech rajčat. Vlivem srážek v předešlých dnech je téměř na všech meteorologických stanicích hlášeno vysoké riziko šíření plísně. Vysoké riziko šíření viru svinutky bramboru pro sadbové brambory je hlášeno ze všech lokalit, kde se sleduje nálet mšice broskvoňové do Lambersových misek. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Projevy choroby plísně brambor je podle portálu možné pozorovat téměř ve všech regionech ČR. Napadení se projevuje nejdříve ve spodních listových patrech nebo na špičkách lístků, kde se nejdéle drží voda. Žluté, rychle hnědnoucí až černající nekrotické skvrny se postupně šíří po celé rostlině, napadeny jsou i stonky. Na spodní straně listů, na okrajích skvrn, se při vysoké vlhkosti objevuje šedobílý plísňový povlak. Inkubační doba mezi infekcí porostu a objevením se příznaků je v průměru jeden týden.

Z opatření pro napadené porosty doporučuje Rostlinolékařský portál ukončení vegetace v období, kdy je nať napadena v rozmezí 5–20 %. Vhodnější je dodržet nižší hranici, tj. do 5 %, zejména je-li předpoklad dalšího rychlého šíření plísně v porostu, jsou-li očekávány intenzivní dešťové srážky a jedná-li se o lokalitu s těžší půdou. Odrůdy silně náchylné k plísni na hlízách vyžadují ukončení vegetace již v době, kdy je plíseň v porostu patrná, tj. při napadení 1 % listové plochy. Ukončení vegetace při vyšším napadení natě je možné připustit v těch případech, kdy plíseň v porostu není aktivní, je předpoklad delšího období bez srážek a nejedná se o rizikovou lokalitu (údolní poloha apod.). Za takových podmínek lze rovněž zvolit mechanické rozbití natě místo desikace. Z chemických desikantů jsou povoleny přípravky na bázi účinných látek pyraflufen-ethyl a dikvát.

U virových onemocnění brambor spočívá ochrana především v pěstování zdravé sadby, neboť všechny viry brambor přetrvávají v sadbě. Brambory na sadbu pěstujeme ve výše položených oblastech, dodržujeme předepsané izolační vzdálenosti, důležitá je biologická příprava sadby (narašení, naklíčení) a její včasná výsadba. Nesmíme zapomínat i na vyrovnanou výživu. Důležité je během vegetace provádět negativní výběry (odstraňovat virové infekční zdroje), a také včas ukončit vegetaci množitelských porostů desikací. Přenos virů probíhá ponejvíce prostřednictvím mšic, připomíná Rostlinolékařský portál.

Aktuální informace k rizikům šíření viru mšicí broskvoňovou v sadbových bramborách a k výskytu plísně brambor je možné sledovat na Rostlinolékařském portálu v aplikacích Mapy výskytu ŠO nebo Aktuální výskyt v okrese. Prognóza výskytu plísně je dostupná v rámci nabízených informací k plísni bramboru.*

 

 
Prognóza výskytu plísně bramboru ke dni 2. 8. 2022 Zdroj Rostlinolékařský portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down