Silniční mostové váhy – osvědčená řešení pro zemědělce

Mostové váhy jsou rozměrné vážní systémy sloužící k vážení silničních vozidel. Využívají se zejména v oblasti zemědělství, stavebnictví, potravinářství, v lomech nebo ve zpracovatelských závodech. Jaké možnosti vám přinesou silniční mostové váhy zapuštěné a ty, které jsou nad úrovní terénu?

Funkce mostových vah

Nejprve je důležité vědět, jak automobilové mostové váhy fungují. Mostní váhy slouží ke statickému vážení. Je tedy nutné, aby na ně vozidlo najelo všemi nápravami. Poté dochází k určení celkové hmotnosti vozidla.

Tyto vážní systémy jsou osazeny kvalitními tenzometrickými snímači zatížení. Podle společnosti Manat, která kromě tenzometrických snímačů nabízí i potřebné příslušenství a vyhodnocovací jednotky, jsou právě snímače zatížení duší celého vážního systému. Doporučit můžeme snímače zatížení Zemic Europe.

Rozdíly mezi zapuštěnými mostními váhami a váhami nad úrovní terénu

O tom, jaký typ silniční váhy budete potřebovat rozhoduje zejména terén a to, jaké možnosti jsou přímo v dané lokalitě. Ze zkušeností společnosti M.E.N. expert, nabízející prodej, návrh, instalaci a servis vážních systémů, je nejlepší, když instalační firma nejprve přijede na místo a provede návrh váhy na míru.

Nadzemní mostové váhy

Náklady na výstavbu nadzemních mostních vah jsou oproti zapuštěné variantě nižší, protože není potřeba, aby se provádělo odvodnění základové vany. Také zemní práce nejsou díky využití základových pásům tak složité.

Je ale potřeba počítat s tím, že nadzemní mostní váha zabere více místa, protože kromě samotné délky váhy je nutné připočíst i nájezdové a sjezdové rampy, které nesmí mít sklon stoupání vyšší než 10 %. Výhodou je, že pro instalaci nadzemních vah není nutné, aby byl terén úplně rovný. Je možné zhotovit i polozapuštěnou mostovou váhu.

Důležité je, aby nadzemní váha neměla větší výšku než 400 mm. Je to především z důvodu bezpečnosti provozu. Při návrhu je potřeba počítat i s minimálně 100 mm mezerou mezi spodní hranou a terénem. Ta je nutná pro čištění a údržbu.

Zapuštěné (úrovňové) mostové váhy

Tyto silniční váhy jsou využívány hlavně v případech, kdy je nutné uspořit místo. Úrovňové mostní váhy se dají umístit i do stávajících základů po již nefunkčním vážním systému.

Při výstavbě váhy existuje ale více stavebních omezení, jako je zpevňování boků vany nebo odvodnění vany. Náklady na instalaci jsou tedy vyšší. Je také důležité, aby úrovňová mostová váha byla přejezdná nejen podélně, ale také příčně, aby nedošlo k destrukci váhy.

Silniční mostové váhy ušetří peníze i starosti

Silniční mostní váhy se využívají pro vážení vozidel v klidovém stavu. Jsou konstruovány tak, aby podávaly přesné výsledky i v případě náročných klimatických podmínek. Využití silničních mostových vah vám přinese řadu výhod, mezi které patří:

  • spolehlivost a přesnost měření,
  • splnění přísných standardů pro vážení,
  • možnost certifikace pro obchodní využití,
  • variabilita konstrukce (délka, šířka, váživost),
  • kooperace s vážními programy,
  • hlídání přetížení vozidel.

K silničním mostovým vahám je možné doplnit také praktické periferní zařízení, které umožní automatizaci procesu vážení i jeho zpřehlednění. Jako doplňky mostních vah lze instalovat vážní programy umožňující automatický export dat, vytváření přehledu příjezdů a odjezdů, tvoření obchodních sestav, správu pokladny a plateb, tvorbu a správu faktur apod.

Více v tomto článku

Návrh vážního systému na míru

Pro volbu optimální silniční váhy je nejlepší nechat si připravit návrh na míru. Zkušená firma, která má za sebou řadu instalací, vás navštíví přímo tam, kde chcete váhu realizovat a podle možností a typu terénu vám připraví nejefektivnější návrh váhy včetně výběru tenzometrických snímačů zatížení tak, aby vážní systém reflektoval vaše požadavky.*

Doporučujeme: Silniční mostní váhy Rodan - pro nové instalace i renovace vážních systémů

Foto 1 - Nadzemní mostová váha
Foto 2 - Zapuštěná mostová váha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down