Silné nálety krytonosců do žlutých misek

Pokračující jarní monitoring stonkových krytonosců potvrzuje místy i extrémní přítomnost brouků v porostu. Brouci začínají provádět zralostní žír (výkusy v listech řepky). S nadcházejícím ochlazením se však očekává útlum aktivity brouků. Nejbližší termín signalizace ošetření tak vychází v teplejších oblastech a oblastech se silným náletem začátkem 11. týdne. Aktivita krytonosců je aktuálně podpořena slunečnými dny s teplotami, které během odpoledne stoupají k 10 °C. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Počty zachycených brouků ve žlutých miskách se lokálně pohybovaly na úrovni desítek až stovek jedinců (215 kusů krytonosce čtyřzubého, okres Příbram). Z detekovaných druhů se jednalo převážně o krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus quadridens), krytonosec řepkový byl zaznamenán v jednotkách kusů, informuje portál.

V rámci Rostlinolékařského portálu bude upřesněna také signalizace ošetření podle vývoje počasí a aktivit brouků v porostu, především podle příznaku slepých vpichů, které indikují výskyt samic připravených ke kladení. Vzhledem k předpovídanému ochlazení koncem devátého a v průběhu desátého týdne se doporučení k ošetření posune pravděpodobně nejdříve na začátek 11. týdne.

Situaci výskytu škůdců v ozimé řepce v ČR lze sledovat v Mapách výskytu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down