Sila umožní skladovat řepku

Ve firmě OSEVA UNI, a.s. Choceň padlo na jaře rozhodnutí - posílit na filiálce v Úhřeticích skladovací kapacitu tak, aby bylo možné vyjít vstříc zemědělcům, odběratelům osiv, tím, že za ně budou moci zaplatit svými produkty, o jejichž ošetření, uskladnění a odbyt se OSEVA UNI, a.s. Choceň svými kapacitami a ve svých objektech postará. To se týká především řepky, kterou je třeba bezprostředně po sklizni usušit na skladovací vlhkost 8 %. Vzhledem k velikosti semen a jejich nepříjemné vlastnosti zatrousit se sebemenší škvírou kamkoliv, pak je třeba mít k dispozici technologicky oddělenou skladovací kapacitu s kvalitními dopravními cestami.

S chronologií stavby – od prvního záměru až po uvedení do zkušebního provozu – mne seznámil pan Břetislav Bezdíček, vedoucí technického odboru z centrály Osevy Uni, a.s. Choceň:
„Vypsané výběrové řízení mělo trvdé podmínky, především termín uvedení do provozu: letošní sklizeň.
Vítězem výběrového řízení se stala firma Monticom spol. s r.o. z Valašského Meziříčí, která přijala termín uvedení do provozu 10. července a nabídla i zajímavou cenu.
Stavební povolení pro trojici sil v areálu filiálky v Úhřeticích na Chrudimsku bylo vydáno 6. května. Sila s průměrem 8,5 m a skladovací kapacitou 3 x 1000 tun byla smontována z repasovaných dílů na volné ploše v areálu, technologicky byly napojena na současnou technologii příjmu a další vybavení areálu tak, aby bylo možné ošetření a sušení na existujícím zařízení (předčističky KAMAS SI 7O, sušárna TMS LSO 1O. Monticom dodal nové dopravní cesty pro příjem a vyskladnění sil.“
Sila mají rovné dno, vyskladňována jsou pomocí redlerů s napojením na společný redler vně sil. Příjem je vybaven automatickou sklopnou váhou, expedice (obě linky s výkonem 3O t.h-1) probíhá přes expediční zásobník s kapacitou 35 tun.
Každé silo je vybaveno ventilátorem pro aktivní větrání skladovaného materiálu.
Jak mi potvrdil i vedoucí filiálky v Úhřeticích, pan Vlastislav Černý, dosavadní provoz potvrzuje kvalitu projektu i montáže. Zkušební provoz s řepkou probíhá bez vážných závad, „dolaďuje“ se při něm technologie.
Tím, že Oseva nad rámec své hlavní činnosti, kterou je „osivařina“ jde i do ošetření a obchodu se surovinou pro technické účely, pomáhá zemědělcům v okolí (soustředěním dodávek řepky do větší partie, jejím ošetřením a „podržením“ v silech a vzájemným zápočtem plateb), ale – pochopitelně – také ekonomice vlastního podniku (lepším využitím technologických kapacit současného zařízení, zhodnocením zboží jeho úpravou na stabilní skladovací vlhkost a čistou).
Text a snímky Břetislav Koč
Text k fotografiím:
(1)
Celkový pohled na nová sila na 3 x 1000 tun v areálu filiálky OSEVY UNI, a.s. Choceň, v Úhřeticích u Chrudimi.
(2)
S rychlostí stavby sil i s průběhem zkušebního provozu jsou v OSEVĚ UNI spokojeni. Vlevo vedoucí filiálky v Úhřeticích, pan Vlastislav Černý, vpravo vedoucí technického odboru OSEVY UNI, pan Břetislav Bezdíček.
(3)
Sila jsou vybavena ventilátory a systémem pro aktivní větrání.
(4)
Vyskladňování je řešeno prostřednictvím malých vynášecích redlerů, napojených na vnější společný expediční redler.

Foto Břetislav Koč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *