06.02.2001 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Seznam doporučených odrůd průmyslových brambor na obzoru

Návštěva komisařů Evropské unie, kteří v České republice hodnotili dodržování fytosanitárních předpisů a jejichž závěry rozhodnou o případném zrušení zákazu vývozu českých brambor do EU je jen jednou z dobrých zpráv pěstitelům brambor, které našemu týdeníku sdělil předseda Ústředního bramborářského svazu České republiky (ÚBS) ing. František Novák.

.
V letošním roce začne Ústřední bramborářský svaz České republiky se zkoušením odrůd průmyslových brambor. Výsledky zkoušek budou podkladem pro vypracování seznamu doporučených odrůd. Po vytvoření seznamu, který pomůže bramborářům v orientaci v široké odrůdové nabídce, svaz již dlouho volal. Doposud se však pro zkoušení odrůd nenašel zdroj financí a ani dotačních titulech pro rok 2001 nejsou pro tento účel vymezeny prostředky. „Přesto letos zkoušení brambor zahájíme,“ uvedl po jednání představenstva svazu v úterý 30.ledna, předseda svazu ing. František Novák. Zkoušení odrůd může letos začít díky finančním příspěvkům škrobáren, které jsou rovněž členy svazu, a firem, jež odrůdy do zkoušek přihlašují.
Dalším, podle slov ing. Nováka velmi pozitivní faktem je, že pro rok 2001 bude v uzavřených pěstebních oblastech podporován nákup certifikované sadby pro výsadbu produkčních ploch a to ve výši až 2 Kč/kg, což je dvojnásobná částka oproti loňsku. Ing. Novák však poznamenal, že dodržování režimu stanoveného pro tyto oblasti bude Ústřední a kontrolní zkušební ústav zemědělský kontrolovat v mnohem větší míře.
S řadou skutečností však bramboráři nadále nemohou být spokojení. Předseda svazu poukázal na nedostatečnou kontrolu odrůdové pravosti. Ač svaz žádal ministerstvo zemědělství o informace, v jakém rozsahu budou v letošním roce kontroly probíhat, nemá k dispozici zatím žádné oficiální údaje. Podle slov ing. Nováka se zatím neoficiálně hovoří o pouhých 150 kontrolách, což je podle něj naprosté podcenění významu kontroly kvality pro zvýšení úrovně českého trhu s konzumními brambory. Znepokojující je rovněž současná úroveň cen brambor. Ceny jsou v současné době podle Nováka pod úrovní nákladů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down