Dlouhodobé nešetrné zacházení s přírodou vede k nevratným změnám. K horšímu se mění nejen struktura půdy, ale také ráz krajiny. Pro zlepšení stavu půdy i pro přírodu jako takovou lze mnohé udělat. Na semináři Hospodaření na půdě v době klimatických změn, který proběhl v aule Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni (VÚRV) se diskutovalo především o udržitelnosti současných systémů hospodaření a inovacích v pěstebních technologiích včetně uplatnění metod precizního zemědělství.
Akci zahájil Ing. Pavel Růžek, CSc., z VÚRV, který poté celým seminářem provázel. V úvodu promluvil ředitel VÚRV RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D. Upozornil na to, že se od 1. ledna 2025 sloučí několik výzkumných ústavů pod společným názvem Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu.
Malý odběr dusíku na jaře
Změny v pěstebních technologiích v návaznosti na změny klimatu nastínil Ing. Růžek. Mimo jiné uvedl, že je potřeba v souvislosti s měnícím se klimatem se zaměřit na odolnější odrůdy, které by vyžadovaly nižší hnojení i ošetřování. Ing. Růžek připomněl, že na ztráty vody, uhlíku a živin má vliv zpracování půdy. V pokusech v Praze Ruzyni sledují teplotu na povrchu půdy a výpar vody při různých pěstitelských technologiích. Porovnává se orba, minimalizace s podmítkou a technologie bez zpracování. V roce 2024 při měření koncem srpna a začátkem září byla zjištěna nejvyšší teplota, přes 45 °C, při orebním zpracování půdy a nejmenší u technologie bez zpracování s mulčem, kde došlo ke snížení o téměř deset stupňů. Na orbě se také při měřeních od 7. do 20. srpna nejvíce vypařovala voda. Koncem srpna a začátkem září už byl výpar na všech technologiích malý. Ing. Růžek mimo jiné zmínil různé nové technologie při pěstování řepky. Lze využít například zakládání porostů přímo do strniště předplodiny nebo pěstování ve směsi s jetelem alexandrijským. Budeme muset měnit postupy zakládání porostů. V pěstitelské sezóně 2023/2024 bylo v Ruzyni na jaře velké sucho. Při nedostatku vláhy rostliny řepky do fáze poupat využily jen velmi malý podíl živin z dusíkatých hnojiv. Dlouhodobě v průměru let 2021 až 2023 řepka odebírá nejvíce dusíku z hnojiva Urea Stabil.
Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Celý článek najdete v Zemědělci v Pardubickém regionu 2024.
Úvodní foto: Meziplodiny se mohou dobře uplatnit i při bezorebném pěstování Foto Hana Honsová