V přírodě se suché sezóny střídají s roky s normálním průběhem počasí nebo naopak s mokrými. V posledních letech nejen u nás, ale i v celé Evropě převládaly ročníky s nedostatkem vláhy. I letošní rok začal suchým jarem, po kterém ale následovalo deštivé léto. S nedostatkem vláhy vlivem oteplování musíme počítat i v dalších letech. Této situaci je potřeba přizpůsobovat výběr plodin i pěstitelské technologie. Komplexní řešení problematiky sucha představuje nezbytnost.
O dopadech sucha na krajinu se jednalo na semináři uspořádaném ve formě videokonference Agrární komorou České republiky a v Úrodě č. 12/2020 o ní píše Ing. Hana Honsová, Ph.D. Připomíná, že Agrární komora ČR vydala řadu publikací včetně brožury Zemědělské sucho v České republice – vývoj, dopady a adaptace.
Na problematiku sucha se ve své velmi zajímavé přednášce zaměřil prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D., z Mendelovy univerzity v Brně. Mimo jiné uvedl, že rok 2020 byl v České republice srážkově zhruba stejný jako rok 2015. Podle předpovědních modelů lze i letos počítat s mírnou zimou s občasnými vpády chladného vzduchu. Podrobné informace nejen o předpokládaném vývoji počasí a sucha lze nalézt na internetových stránkách www.intersucho.cz. Změny klimatu na našem území je možno sledovat na webu www.klimatickazmena.cz. Existují různé modely předpovědí, jaké bude klima za sto let. Všechny se shodují na oteplování, jiné v menší míře, jiné ve větší. Trend oteplování tedy bude pokračovat. Jaký bude příští rok, ale klimatologové předpovědět neumějí. Předpokládá se, že v dlouhodobém horizontu bude situace s oteplováním a suchem horší a horší. Proti suchu je obtížné se bránit, protože se každoročně objevuje jindy. Někdy se vyskytuje už na jaře, jindy v letním období nebo v průběhu podzimu. V závislosti na vývoji vegetace se nedostatek vláhy projevuje odlišně, ale každé sucho představuje nebezpečí pro rostliny.*