20.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Se suchem počítat i v budoucnu

Suché ročníky v posledním desetiletí přicházely častěji. Nedostatek vláhy přináší problémy nejen našim zemědělcům. Sucho postihovalo území České republiky i okolní státy už v minulosti, ne však tak často. Předešlé dvě pěstitelské sezóny sice přinesly vláhy poměrně dostatek, ale i v nich se vyskytovala delší suchá období.

Průměrná roční teplota na území České republiky má stoupající tendenci. Tato skutečnost souvisí s globálním oteplováním naší planety. Změna klimatu představuje trvalý stav, kterému je potřeba se přizpůsobit. Oteplování planety způsobuje hlavně zvyšování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. I v následujících letech se v ČR předpokládá další teplotní vzestup.

Zlepšení tedy nelze očekávat ani v budoucnu, proto by pěstitelé měli suchým podmínkám přizpůsobovat výběr plodin i odrůd a technologie pěstování. Boj s nedostatkem vláhy je potřeba řešit uceleně. Sucho přichází i ve srážkově téměř normálních ročnících. Příčinu nedostatku vláhy představuje oteplování, kterým se zvyšuje výpar.

Vzhledem k tomu, že se suchá období každoročně vyskytují v různou dobu, je velmi těžké se proti nedostatku vláhy účinně bránit. Někdy sucho přijde už na jaře, jindy zase v letním období nebo během podzimu a zimy. V závislosti na stupni vývoje rostlin se nedostatek vláhy projevuje odlišně.

Oteplování spojeným s častým nedostatkem vláhy musejí přizpůsobit pěstitelské technologie také na pokusné stanici v Troubsku, která leží jihozápadně od Brna. Na problematiku řešení klimatických extrémů jižní Moravy byla zaměřena přednáška Ing. Jaroslava Langa, Ph.D, z Výzkumného ústavu pícninářského, spol. s r. o., na videokonferenci pořádané touto společností.

Teploty a srážky v Troubsku

Jak uvedl Ing. Lang, v Troubsku sledují průběh teplot a srážek od roku 1961. Dlouhodobý teplotní normál z let 1961 až 1990 dosahuje 8,5 °C a srážkový 524,4 mm. Průběh teplot a srážek vykazuje v jednotlivých letech velkou rozkolísanost. Z přehledu z let 1961 až 2021 lze podle jeho slov vypozorovat trend stoupající teploty.

Koeficient determinace R2, který ukazuje, z kolika procent je model lineární závislosti platný, v případě teploty dosahuje 46 %. Lze tedy očekávat, že teploty i nadále porostou. Roční srážky jsou velmi rozkolísané a celkově mají nepatrně klesající tendenci. Koeficient determinace ale v tomto případě dosahuje jen jednoho procenta. Srážky tedy podle statistického vyhodnocení v průběhu let prakticky neklesají. Se vzrůstající teplotou ale klesá množství vláhy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down