13.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sdružení Český kmín

Zájmové sdružení Český kmín je sdružení fyzických a právnických osob, které se v České republice zabývají pěstováním, zpracováním a obchodem s kmínem. Bylo založeno 21. 2. 1996 a je členem Agrární komory.

Pěstování kmínu má v českých zemích bohatou tradici. Navazuje na celou řadu úspěšných pěstitelů, kteří dali základ odrůdám Moravský (povolený v roce 1941) a Český (povolený v roce 1952). Další odrůdou, která posunula úroveň pěstování kmínu, byl Ekonom (povolený v roce 1964). U jeho zrodu byl úspěšný šlechtitel František Procházka (1926 - 1989). Tyto odrůdy byly opadavého typu, což značně zvyšovalo rizikovost pěstování a omezovalo použití sklízecích mlátiček.
Významným předělem však bylo vyšlechtění první neopadavé odrůdy Rekord, která byla povolena v roce 1978. Tato odrůda byla později doplněna odrůdami Prochan a Kepron. Základ těchto odrůd na Šlechtitelské stanici Keřkov, pracovišti Česká Bělá, vytvořil právě František Procházka, který společně s dalšími pracovníky vědy, výzkumu a praxe vypracoval agrotechniku této plodiny. Těmito třemi odrůdami neopadavého kmínu se řadíme k evropské, ne-li světové špičce. V Evropě je v této kategorii mimo Českou republiku povolena holandská odrůda Bleija. Naše tři odrůdy, vyznačující se kromě neopadavosti i vysokým obsahem silice, jsou základem toho, proč je právě "český kmín" na evropských i světových trzích žádán a má vysoký kredit. Zavedením neopadavých odrůd kmínu se naše země stala v tomto koření ze země dovozní zemí vývozní. Tyto vývozy jsou v některých letech velmi významné.
V současné době vyžaduje tato plodina k udržení a posílení svého významu využití veškerých poznatků výzkumu, šlechtění, pěstování a obchodu. Výzkum této plodiny je nyní soustředěn na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně a ve firmě Agritec Šumperk. Šlechtění na původním pracovišti doznává změny. Uplatnění produkce bylo poznamenáno zvýšením plochy v letech 1996 a 1997, což se projevilo snížením ceny. Proto je nutné v tržním hospodářství "českého provedení" tyto otázku řešit.
Kmín patří k objemově malým, ale významným komoditám českého zemědělství. Pro stabilizaci pěstování a jeho ekonomické výhodnosti jsou nutná následující opatření:
 stabilizace pěstebních ploch u osvědčených producentů,
 stabilizace výnosů na základě nejnovějších poznatků vědy a výzkumu,
 soustředění nabídky v určitých odbytových centrech.
Sdružení Český kmín chce svou další činností posilovat postavení tohoto koření v tuzemském i zahraničním obchodě.

Ing. Josef Kameník, CSc.,
Oseva PRO, s.r.o.,
pracoviště Keřkov

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down