Sametová vánoční show v Sušicích

K navození pravé vánoční atmosféry bezesporu přispívá výzdoba. Někomu stačí pouze pár ozdobených jehličnatých větví ve váze nebo stromek, jiný si pořizuje nebo sám vytváří náročnější dekorace, jako jsou adventní věnce, svícny, girlandy kolem oken, dveří a krbových říms. Vánoční dekorace byla i hlavním tématem Sametové vánoční show, která se konala v historických prostorách sušického gymnázia.

Organizátorkou Sametové vánoční show byla Hana Šebestová, která patří k našim předním floristkám. Její talent, houževnatost a především láska ke květinám ji přinesl čtyřnásobné prvenství na mistrovstvích České republiky ve floristice. Její nádherná aranžmá jsme letos mohli obdivovat na zámku Kozel v rámci Květinového dne nebo v Brně, kde předváděla pro Holandskou květinovou kancelář.
Do Sušice přijali pozvání i další dva její profesionální kolegové, Lucie Kulmanová, která působí v květinovém studiu Květiny Mimosa, Praha, a Jitka Remarová – mistryně České republiky ve floristice v roce 2001.
Po zahájení show a přivítání všech účastníků se předvádějící pustili do tvorby prvních prací. Diváci tak měli možnost pozorovat zblízka, jak vznikají jednotlivá aranžmá, jaké techniky a materiály se používají při jejich zhotovování. Mnoho prací také bylo vytvořeno podle současných světových trendů. S jednotlivými aspekty, které se používají a ovlivňují tvorbu vánočních dekorací se můžeme dále seznámit podrobněji.

Světové trendy
V dnešní době podléhá světovým trendům snad vše, co nás obklopuje a s čím se denně setkáváme, oblečení, nábytek, architektura, ale i hudba. Tyto trendy se promítají i do floristické tvorby. Je už jenom na nás, zda se nimi budeme zcela nebo pouze částečně inspirovat při vytváření svých dekoracích.
Letošní vánoční aranžmá vytvořené během show ovlivnily dva styly:
Zimní květinový styl Floral Empire se nechal inspirovat barokem a neoklasicismem. Dekorace v tomto stylu jsou elegantní a vznešené, sošných linií a kyprých barokních tvarů. Květiny používané pro jejich vytvoření jsou především zajímavé svým tvarem, například Nerine, hvězdník , zantedeschie ale i růže. Dominantní barvou kompozic je bílá, černá a šedá, která se kombinuje s růžovou, červenou a nachovou. Přízdobami jsou krajky, mašle a ozdobné šňůry.
Podzimní inspirace Naughty by Nature vnesla do floristické tvorby nový styl, pro který je typické probudit především naše smysly, a to i ty chuťové.
Čokoláda v mnoha podobách, kokos, mletá i celá kávová zrna se staly součástí květinových dekorací v barvách černé, čokoládově hnědé, žluté, zelené a zlaté spolu s odstíny nachové, růžové červené a bílé. Z květin typických pro tento styl jmenujme anthurium, nevadlec, orchideje, jiřinky a růže.
Diváci měli možnost se seznámit s jednotlivými trendy a prostřednictvím názorných ukázek načerpat inspirace pro uplatnění těchto nových stylů ve svých pracích.

Použité materiály
Během přehlídky bylo použito nepřeberné množství jak rostlinného, tak ostatního materiálu. Sama příroda nabízí dostupný a přitom levný přírodní materiál, který je velice vhodný pro vánoční dekoraci. Už během léta a podzimu by jsme měli pamatovat na Vánoce a při našich procházkách sbírat spadané šišky jehličnatých stromů, plody kaštanů, buků a dubů. Působivé jsou i větvičky porostlé lišejníky a mechy. Neměli bychom opomíjet i barevně odlišné kontrasty kůry jednotlivých stromů, jako jsou břízy, borovice nebo platany.
V současné době je k dostání v obchodech široký sortiment druhů ořechů, které svou velikostí, tvarem a barvou skořápky jsou také vhodným materiálem. Hojně se používá ovoce v sušeném stavu, jako jsou usušené plátky citrusových plodů nebo jablek. O vůni vánoční dekorace se postarají klacíky skořice a badyán.
K dalším dekoračním materiálům patří nepřeberné množství stuh, dekorační provázky, drátky, korálky, vánoční baňky a svíčky a další předměty.

Živý materiál
V minulých letech jsme se setkávali se živým materiálem ve vánoční dekoraci pouze v podobě zelené chvoje, která byla přizdobena v mnoha případech umělohmotnými doplňky.
Právě v období zimních měsíců, kdy jsme ochuzeni o krásu květin na našich zahradách a veřejných prostranstvích nabízejí řezané květiny neomezené možnosti v jejich použití ve vánočních dekoracích. K těm nejvíce typickým pro toto období patří anthurium, orchideje, růže, hvězdníky, eucharis ale i frézie. V našich zahradách se také setkáváme se stálezenými rostlinami, například cesmínou, bobkovišní, buxusem, které jsou vhodnou doplňkovou zelení ve vazbách.
Při použití živých rostlin je nezbytné zajištění dostatečného přísunu vody. Pokud je základem aranžmá oasisová hmota, přísun vody je zabezpečen jejím nasáknutím před zahájením samotné práce. V ostatních případech lze použít laboratorní skleněné ampule naplněné vodou, které se stanou součástí aranžmá. Jejich vhodným umístěním a zamaskováním ostatním používaným materiálem nebudou narušovat celkový dekorační dojem. Další variantou se nabízí vánoční baňky. Po odstranění vrcholového závěsného očka vznikne otvor pro naplnění baňky vodou a umístění stonku květiny.
Své uplatnění najdou také nejrůznější bobule keřů a šípky růží.

Pomůcky a technika
Při tvorbě jednotlivých aranžmá je třeba nejdříve zvážit jejich účel a umístění. Od toho se odvíjí jejich velikost, volba použitého materiálu a technika práce.
Pro základ adventního věnce zpravidla volíme korpus vyrobený ze sena, slámy, pěnové hmoty (polystyren) a v poslední době i z oasisu. Technika vypichování do aranžovací hmoty oasis se hojně používá při tvorbě vánočních aranžmá na stůl. U těchto dekorací musíme mít na paměti, že velikost aranžmá má být úměrná velikosti stolu. Přestože se dekorace stane centrální částí stolu, musí zbýt dostatek místa na prostření stolu a umístění servírovacích nádob. Osoby u stolu na sebe musí vidět a jejich výhled by výška dekorace neměla omezovat.
Hana Šebestová často používá pro svoje práce korpusy, které si vyrábí sama například ze slabé dřevěné překližky nebo tvrdého kartónového papíru. Ty slouží jako plochy pro pozdější nalepení zvoleného materiálu.
Velkým pomocníkem při vytváření vánoční dekorace je tavná pistole, která umožní lepení především dekorativních předmětů v aranžmá. Používá se také při lepení suchých plodů, které jsme již zmiňovali. Při vytváření adventních věnců a girland se neobejdeme bez aranžovacího drátu, jehož tloušťku volíme podle druhu používaného rostlinného materiálu.
Každý florista volí takovou techniku aranžování, která mu nejvíce vyhovuje, a která se mu již dříve osvědčila. To samé platí o použitých pomůckách a nářadích, které jsou nezbytná pro vytvoření daného aranžmá.
Sametová vánoční show nebyla určena pouze pro profesionální floristy, kteří každý rok hledají nové inspirace pro vytvoření svých aranžérských pracích, ale i pro jednotlivce z řad veřejnosti, kterým se stala floristická práce koníčkem. Vánoční atmosféru celé akce navodila vůně punče a svařeného vína, který návštěvníci popíjeli při prohlídce zhotovených dekorací rozmístěných v prostorách gymnázia.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *