07.06.2000 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S řepkou je to jako s auty

Porosty řepky přirovnal k automobilům agronom specialista jihomoravské akciové společnosti Zemos ve Velkých Němčicíc pan Oldřich Hlaváček. „Jen do pěkných porostů se vyplatí investovat a dopřát jim ty nejlepší přípravky. Stará škodovka už nebude jezdit jako Mercedes ani s tím nejdražším olejem, stejně jako špatný porost už nedá vynikající výnos, i když jej ošetříte tím nejlepším přípravkem, “ tak Oldřich Hlaváček s nadsázkou zobecnil, kdy je vhodné použít v porostech řepky regulátor dozrávání Harvade 25 F. Pohovořit si o zkušenostech s používáním právě tohoto přípravku jsme se do Velkých Němčic vypravili společně s ing. Stanislavem Skřipcem, zástupcem firmy Uniroyal Chemical, dodavatelem přípravku.

Společnost Zemos obhospodařuje výměru 2450 ha orné půdy a kromě klasické zemědělské výroby, jejímž základem je pěstování obilnin, se zdejší specialisté věnují také sadařství a vinohradnictví. S agronomem Hlaváčkem, který se věnuje především výživě a ochraně rostlin, jsme však hovořili především o pěstování řepky a slunečnice, o plodinách ve kterých již několik let používají přípravek Harvade.
Ač řepka svým charakterem do oblasti Velkých Němčic nepatří, pěstují ji na 190 ha, slunečnici na 160 ha. I přes letošní sucho vypadají porosty řepky i slunečnice v tomto podniku velmi slibně a předpokládaný výnos zaručuje návratnost investice do aplikace regulátoru dozrávání. Tato aplikace je v Zemosu a.s. již samozřejmostí a agronom Hlaváček plánuje ošetření všech ploch. Díky zkušenostem z minulých let ví, co mu tato investice přinese a proto může potvrdit slova ing. Skřipce o tom, že díky přípravku Harvade porost rovnoměrně dozrává, ztáty se snižují v průměru o 10 %, zvyšují se kvalitativní parametry semen (klíčivost, olejnatost, barva, lesk), vlhkost semen se snižuje až o 4 % a tím se samozřejmě snižují náklady na dosoušení. Výsledkem je celkový ekonomický přínos 1 až 2 tisíce Kč z jednoho hektaru. Doporučená dávka do řepky je 1,5 až 2 l na ha, do slunečnice 2 l na ha.
Podstatné je také dodržení doporučených dávek vody na hektar, přípravek je kontaktní a proto je protože je důležité, aby byl povrch rostlin co nejlépe pokrytý. Při letecké apliakci se doporučuje 100-150 l/ha, při pozemní aplikaci 250-300 l/ha.
V Zemosu a.s. provádějí aplikaci výhradně letecky a podle slov pana Hlaváčka s ní není žádný problém. Tuto službu poskytuje v okolí několik letišť. Do budoucna však uvažují o pořízení samochodného postřikovače, který by letadlo alespoň v řepce nahradil. Oldřich Hlaváček i Stanislav Skřipec se shodli na tom, že ve slunečnici je pozemní aplikace nešetrná a způsobuje ztráty a následný výdrol se stává velkým problémem.
Možným kamenem úrazu při aplikaci regulátoru dozrávání by mohl být termín aplikace. Jak vyplanulo z diskuse, řada pěstitelů s aplikací příliš otálí, především díky zkušenostem s desikanty. Regulátory růstu se však aplikují ještě v průběhu vegetace, právě na počátku stárnutí rostlin. Pro ošetření slunečnice Oldřich Hlaváček doporučuje řídit se obsahem sušiny. Podle jeho slov je optimální objednávat letadlo při 55% obsahu sušiny v zrnech. Avízem pro aplikaci v řepce je žlutozelená barva porostu, objevení se načervenalého pásku na šešulích a černých líček semen a vlhkost semen 40-50 %. V oblasti Velkých Němčic se tato fáze rostlin kvapem blíží a podle slov pana Hlaváčka by již agronomové měli tzv. spát v botách. Sklizeň následuje zhruba tři týdny po aplikaci regulátoru, a proto ani ta na sebe nenechá dlouho čekat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down