Dožínky, které tradičně probíhají ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i., se netýkaly jen zemědělských produktů. Ředitel instituce RNDr. Mikuláš Madaras, Ph.D., uvedl, že letos zatím získali 21 výzkumných projektů. Podali také 115 projektových návrhů a na poskytovatelích záleží, zda budou realizovány. Ústav bude mít také nové logo, které bylo odhaleno právě v rámci dožínek.
RNDr. Madaras připomněl špičkový úspěch, který letos zaznamenal RNDr. Tomáš Erban, Ph.D. Jeho metodika pro stanovení kvality medu byla v národním hodnocení kvalitních výsledků výzkumu oceněna známkou jedna, a to za společensky relevantní výsledek.
Metodika pro identifikaci cizích amyláz v medu usnadní kontrolu pravosti medu. Ústav připomíná, že med je jednou z nejčastěji pančovaných komodit a jde o celoevropský problém, jehož řešení se intenzivně hledá. Nový postup založený na identifikaci různých typů proteinů v medu bude sloužit laboratořím a státní správě, zejména Státní zemědělské a potravinářské inspekci.
Novela omezí samostatnost ústavu
„Samozřejmě nás zneklidňuje financování. Rozpočet na vědu a výzkum bude v rezortu zemědělství krácen, což pro nás znamená velké diskuse o tom, jak bude výzkumný ústav dále fungovat, uvedl RNDr. Madaras. Dodal, že společně s inflací se jedná o výrazný pokles příjmů ústavu a jeho 300 zaměstnanců.
Nejistotu pro ústav přináší také připravovaná novela zákona o veřejných výzkumných institucích. „Respektujeme právo zřizovatele posílit svoje kompetence a řídit výzkumné organizace více než dosud. Na druhé straně se novelou ztrácí samosprávný charakter instituce,“ upozornil ředitel. Dodal, že i když mzdy v ústavu nedosahují pražského průměru, je pro mnohé zaměstnance motivující to, že se mohou podílet na tvorbě vnitřní atmosféry ústavu, jeho řízení a podobně. Novela však volenou radu instituce připravuje téměř o veškeré kompetence.*