13.09.2022 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Roste výskyt mšic v porostech řepky

Podzimní monitoring v 36. týdnu ukázal na zvyšující se četnost populací mšic v osevech řepky. Silné výskyty mšic byly detekovány ve středních Čechách, v ostatních částech republiky se objevují populace prozatím na slabé úrovni. Intenzita výskytu mšic může v těchto lokalitách představovat riziko přenosu viróz jmenovitě viru žloutenky vodnice (TuYV). Upozorňuje na to Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský na Rostlinolékařském portálu.

Ústav dále uvádí, že současný vývoj počasí mšicím svědčí a detekováni jsou především dospělci. Začínající podzimní přelet mšice broskvoňové (Myzus persicae) byl poptvrzen i sacími pastmi již v 36. týdnu. Vzhledem k počasí je možné počítat s další aktivitou a pokračující migrací mšic do porostů řepky. Aktivita bude pokračovat do prvních silnějších mrazíků.

Pěstitelé řepky by měli v současnosti pouze pozorovat rozvoj populací mšic v porostech. Z důvodu lokace mšic na spodní straně listů řepky je ošetření registrovanými přípravky málo účinné. Základním předpokladem pro nižší tlak škůdců je však precizní agrotechnika této plodiny (dřívější termín výsevu a kvalitní příprava půdy). Tyto faktory pak určují, zda porost získá dostatečnou sílu pro boj s abiotickými a biotickými faktory před vstupem do zimního klidu. Dalším faktorem, který napomáhá přirozenému boji proti mšicím, je samotná příroda. Populace mšic byly i v letech silného napadení z velké míry napadány přirozenými nepřáteli, a to jak parazitickými vosičkami rodu Aphidius a Praon, tak entomopatogenními houbami řádu Entomophthorales. A to až z 50 %, tzn. polovina populace mšic bývá přirozeně regulována bez nutnosti aplikovat insekticidy. S větším ochlazením v závěru podzimu pak mšice přestávají škodit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down