08.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rodinná farma zachovává tradici

První písemná zmínka o obci Přísečná nedaleko Českého Krumlova v Jihočeském kraji pochází z roku 1400. Jen o 190 let později najdeme v kronikách poznámku o zemědělské usedlosti. Od roku 1740 se tam objevuje i jméno Perník. Rodina Perníkova sídlí v Přísečné stále a zabývá se tím, čím její předci, zemědělstvím.

Jak říká Ing. Václav Perník starší, zemědělská usedlost v současné podobě funguje tři desítky let. On sám navázal na práci svého otce, který za minulého režimu musel přerušit činnost rodinného hospodaření a vstoupit do jednotného zemědělského družstva.

„V roce 1993 jsme začínali hospodařit na dvaceti vlastních a deseti pronajatých hektarech zemědělské půdy. Největšího navýšení výměry jsme dosáhli v roce 2007, kdy se nám podařilo koupit část zemědělského družstva, které přestalo fungovat, včetně některých staveb. Aktuálně obděláváme 760 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 560 ha na půdu ornou a 200 hektarů představují trvalé travní porosty. Z této plochy je zhruba 40 procent vlastních a 60 procent v nájmu,“ informuje Ing. Perník.

d počátku novodobé tradice se rodina Perníkova zabývala rostlinnou a živočišnou výrobou, a tak je tomu přes všechny peripetie a cenové skoky i dnes.

Rostlinná výroba se zaměřuje především na pěstování tržních plodin, jako jsou přibližně na 135 hektarech řepka, na 240 ha ozimá pšenice, jarní ječmen na výměře 105 ha, ozimý ječmen na ploše 40 hektarů a na 42 ha oves. Na zbylé části orné půdy najdeme jetel určený pro krmení chovaného skotu.

Jako krmivová základna pro vlastní zvířata slouží i větší část trvalých travních porostů. Plocha padesáti hektarů ve větší vzdálenosti od Přísečné, nedaleko Lipna, se sklízí na prodej chovatelům koní. „Pro koně se seno sklízí v pozdější zralosti. Dbáme na načasování a na to, aby byly balíky co nejrychleji pod střechou. Můžu říct, že nám 15 let seno na Lipně nezmoklo,“ usmívá se sedlák.

V Přísečné chovají jak dojený skot – zhruba dvacet holštýnek, tak masný skot zaměřený na výkrm býků v jatečné hmotnosti, ročně se jedná přibližně o 90 kusů plemene aberdeen angus a kříženců.

Jak říká Ing. Perník, od družstva v před 15 lety koupili kromě půdy také starou posklizňovou linku, stavěnou v roce 1967. „Bylo jasné, že musí dojít ke změně, rozhodli jsme se pro rekonstrukci. Protože šlo o značnou investici, rozdělili jsme ji do etap, abychom to byli schopni zvládnout bez dluhů,“ komentuje sedlák.

V první etapě v roce 2013 se tak zmodernizovala část dopravních cest a vyrostla dvě nová sila s celkovou kapacitou 140 tun, která nahradila starou sušičku. „Následující roky byly mokré žně, sice s enormními výnosy, ale také se značnou potřebou zrno dosoušet. Proto jsme urychleně postavili novou sušičku. Zákon schválnosti zafungoval a následující dva roky bylo sucho…,“ usmívá se Václav Perník.

V letošním roce dokončili v Přísečné nové dopravní cesty, instalovali nový příjmový koš a provedli novou kompletní elektroinstalaci odpovídající současným normám. Pěstitel si pochvaluje také nový ovládací panel s aplikací na mobilním telefonu, díky níž má vše stále pod kontrolou.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down