12.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Riziko výskytu virových přenašečů kříska polního a mšice střemchové v obilninách a mšice v řepce

Teplé počasí bez srážek podporuje výskyt virových přenašečů kříska polního a mšice střemchové v porostech ozimých obilnin. Riziko infekcí virovými zakrslostmi BYDV trvá a infekce WDV se na řadě lokalit zvyšuje. Napadení mšicemi se objevuje i v porostech řepky. Informuje o tom aktualita Rostlinolékařského portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Virové zakrslosti obilnin

Na základě podzimního monitoringu vektorů virových zakrslostí obilnin jsou od 39. týdne detekovány vysoké výskyty kříska polního v porostech pšenice a ozimého ječmene. Výskyt mšice střemchové (Rhopalosiphum padi) na pozorovacích bodech zůstává na nižší úrovni, v sacích pastech se ale od 37. týdne potvrzují silné nálety, které avizují zvýšené riziko šíření BYDV. Intenzita náletu odpovídá roku 2021, kdy byl koncem září potvrzen výskyt až tisíce jedinců v sacích pastech, uvádí Rostlinolékařský portál.

Jak dále informuje, porosty obilniny v citlivé fázi BBCH 11–13 se při silných výskytech vektorů viróz i v nadmořské výšce nad 400 m n. m. doporučujeme opakovaně ošetřit. Vzhledem k tomu, že neklesají teploty, riziko přenosu viróz trvá i po citlivé fázi, proto by se mělo ošetření nejen v teplejších oblastech opakovat. Infekce se v následném roce mohou projevit v závislosti na počasí v jarním období ve vysoké míře a ztráty na výnosu tak mohou dosáhnout v extrémních případech až 50 %.

Situaci výskytu vektoru WDV, kříska polního, je možné sledovat v  Mapách výskytu. Riziko přenosu viru BYDV je možné sledovat v modelu prognózy zde.

Silné výskyty mšice broskvoňové v řepce

Současný vývoj počasí mšicím svědčí. V porostech řepky byly zaznamenány lokálně silné výskyty nymf mšice broskvoňové (Myzus persicae) v rámci celé ČR. Se zvýšenými výskyty je možné počítat do prvních mrazíků. Ošetření není třeba, v závěru sezóny jsou kolonie navíc silně redukovány přirozenými nepřáteli, a to jak vosičkami rodu Aphidius a Praon, tak entomopatogenními houbami řádu Entomophotrales. Napadány bývají zpravidla slabé stresované porosty, dodává aktualita RL portálu.

Situaci výskytu mšice na řepce je možné sledovat v Mapách výskytu.*

Úvodní fotografie: Křísek polní, imago Foto J. Beránek, ÚKZÚZ

Prognóza BYDV ke dni 10. 10. 2023: sací past Brno-Chrlice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down