06.06.2024 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepky a šlechtění, které pracují pro vás

Řada zákazníků společnosti Agrofinal se už mohla přesvědčit, že pokročilé techniky genetického markerování zaručují stabilní výnosy. Naše společnost se totiž dlouhodobě věnuje výběru těch nejkvalitnějších odrůd řepky, u kterých byly tyto techniky šlechtění využity. Poznejte, jak mohou inovace pracovat pro vás a vaši úrodu a vyberte si některou z našich odrůd také vy.

Řepka olejka je ekonomickou plodinou, která je stále velmi oblíbená pro své schopnosti pěstování na různých typech půd a podmínek. Jednou z klíčových zemí pro pěstování řepky je Francie, kde se v posledních letech výrazně rozvíjí šlechtění této plodiny. Cílem je vytváření odrůd, které jsou odolné proti chorobám a škůdcům, a zároveň dosahují vysokého výnosu. Právě genetické markerování představuje revoluční přístup ve šlechtění řepky, který umožňuje společnosti Agrofinal a jejímu francouzskému partnerovi Euralis přinášet odolnější odrůdy rychle a efektivně. ES Imperio, ES Capello, Rythmie a Generoso jsou jen některé příklady odrůd vzniklých touto metodou. Díky svému vysokému výnosu a kvalitě oleje jsou tyto odrůdy také velmi oblíbené u pěstitelů i zpracovatelů.

ES Imperio je skvělým příkladem toho, jak může šlechtění přinést řešení pro různé výzvy v zemědělství. Tato odrůda řepky je známá svou odolností vůči mnoha chorobám, které obvykle postihují řepku, jako je verticillium, alternária a foma. Díky rozsáhlým výzkumům a pokusům, které byly provedeny v letech 2018 až 2023 (SPZO), ES Imperio prokázalo, že dokáže udržet stabilní výnosy i v proměnlivých podmínkách. Pro zemědělce znamená tato adaptabilita méně starostí a více jistoty v úrodě.

ES Capello PROTECT je předním příkladem inovace v ochraně řepky před škůdci. Tato odrůda kombinuje výhody hybridu ES Capello a linie ES Alicia, což vede k neobvyklé strategii v prevenci škůdců. Linie ES Alicia kvete přibližně deset dní před hlavním hybridem, což poskytuje zemědělcům unikátní možnost lépe plánovat ochranné postřiky. Tato strategie může výrazně snížit potřebu po chemických postřicích a současně zvýšit efektivitu ochrany.

Rythmie je jednou z nejranějších odrůd na trhu, která Vám umožní velmi dobré rozvržení sklizně napříč pěstovanými řepkami. Rythmie vyniká výborným zdravotním stavem a vyšší odolností k suchu, když dokáže maximálně využít jarní vláhu. Zároveň Rythmie vyniká svoji vysokou HTS a vysokým obsahem oleje.  Jedná se o středně vysokou až vysokou robustní řepku s bohatým větvením a nasazením šešulí. I přes svou robustnost má výbornou odolnost vůči poléhání. 

Generoso přináší stabilní výnosy a je ideální volbou pro zemědělce hledající robustní a odolné řešení pro své intenzivní pěstování. Výnosu přispívá nepukavost šešulí a jeho odolnost vůči různým houbovým chorobám, zejména fómovému černání stonku, kdy se řadí mezi nejodolnější odrůdy na trhu. Generoso je od roku 2023 zaregistrován na Slovensku a od letošního roku ho můžete nalézt i v POP ČZU.

Pokud Vás trápí nádorovitost kořenů, tak Vám můžeme nabídnout tolerantní odrůdy ES Criterio a ES Crateo.

Společnost Agrofinal nabídkou svých odrůd otevírá dveře k novým možnostem. Vyšší odolnost našich odrůd má za následek nižší potřebu chemické ochrany a zvýšení ziskovosti pro pěstitele. Tímto způsobem odrůdy nejenže zvyšují produktivitu, ale také podporují biodiverzitu. Pěstování řepky je tedy nejenom o ekonomickém zisku, ale i o zodpovědnosti vůči přírodě a budoucím generacím.*

Ing. Václav Pálka Ph.D.,

Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down