04.08.2016 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepka se sklízí z větší plochy

Výměra ploch osetých řepkou se letos po dvou letech poklesu zvýšila o 7,3 procenta na 393.000 hektarů. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy za zvýšením plochy stojí hlavně vysoké světové ceny řepky. Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík uvedl, že zvětšující se plochy řepky a pšenice jsou důkazem toho, že agrární politika státu nefunguje. Také podle mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové je za nárůstem ploch řepky její cena, která nevykazuje propad jako obiloviny.

Podle schválené strategie by měla v Česku do roku 2030 klesnout výměra obilovin a olejnin. U obilovin o 100 tis. hektarů, u olejnin o více než 60 tis. ha. Jak uvedlo ministerstvo zemědělství, snížení se týká především řepky olejné, která tvoří více než 80 % ploch olejnin. Ubývání řepky z polí chce ministerstvo dosáhnout přeřazením podpor více ve prospěch živočišné výroby.

Žně v posledních červencových týdnech pokročily, stále jsou ale kvůli dešťovým přeháňkám pomalejší než loni. K pondělí 25. července bylo sklizeno 15 % ploch základních obilnin a více než 29 % ploch řepky. Loni touto dobou byla sklizena víc než čtvrtina ploch obilovin a téměř polovina ploch řepky. Rok 2015 byl ale výjimečně příznivý pro sklizeň, která skončila rekordně brzy.

Na konci července byla řepka pod střechou z víc než 114 tisíc hektarů, sklizeno bylo do té doby 413 200 tun. Jak uvedlo ministerstvo zemědělství, průměrné výnosy řepky za celou ČR dosahovali na konci července zatím velmi vysokých 3,61 t/ha. To je o zhruba šest procent víc než loni touto dobou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down