21.07.2023 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepka reaguje na poptávku

Olejniny patří k plodinám významným pro lidskou výživu a další využití. V naší oblasti je nejvýznamnější olejninou řepka. Letos se u nás sklízí z větší plochy, narostla také celosvětově. Jak vypadá trh s olejninami v ČR a ve světě, popsal Ing. Martin Volf, ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Celý rozhovor najdete v Úrodě č. 8/2023.

Z jaké plochy se letos sklízí v ČR řepka a jaká se čeká sklizeň?

Letos sklízíme řepku z plochy téměř 380 tis. ha. Je to plocha, která byla zaseta díky dobré ceně řepky před setím i během něj. Meziročně se plocha zvýšila o 10 %, ale to současně odpovídá zcela přesně desetiletému průměru plochy řepky v ČR. Takže lze říci, že máme normální, průměrnou plochu.

Mění se nějak plocha řepky v EU a ve světě?

Ano, řepka je burzovní plodina a cena reaguje na poptávku ze strany zpracovatelů. Pěstitelé pak reagují na cenu a podle ní určují osevní plochy. Celosvětově bylo dosaženo nejvyšší plochy v roce 2013, a to 36 mil. ha, ale pak nastal pokles cen i ploch řepky. V posledních dvou letech, v souvislosti s válkou na Ukrajině a růstem cen opět plocha vzrostla až na 39 mil. ha. Nyní je však cena velmi nízko, takže očekávám pokles plochy v EU i v ČR.

Můžete shrnout situaci na světovém trhu s řepkou a olejninami?

Situace na světovém trhu s řepkou je klidná, zásoby se doplnily loňskou vysokou sklizní a letošní celosvětová sklizeň bude zhruba o 2 mil. tun nižší. Bude to ale současně druhá nejvyšší produkce, takže zatím žádný nedostatek nehrozí. Celému sektoru olejnin dává jistotu a klid Jižní Amerika, která výrazně zvyšuje produkci sóji. Aktuální prognóza je +28 mil. tun meziročně, takže ani v oblasti cen zatím neočekáváme výrazné změny. Na druhé straně, zemědělská produkce je výrazně závislá na klimatických podmínkách, a ty se mohou velmi rychle změnit.

Jaká jsou očekávání pro další sezónu? Bude řepka perspektivní pro pěstování?

Aktuální ceny za řepku jsou 10 500–11 000 Kč. To není cena, která by motivovala pěstitele, ale na druhé straně cena obilovin je také velmi nízká. U obilovin je navíc problém se skladováním a následným odbytem, neboť EU je výrazně více před sklizní naplněna obilím z Ukrajiny, což samozřejmě tlačí ceny obilovin dolů. Odbyt obilovin v EU je a může být výrazně horší než odbyt řepky, protože pro řepku má EU velké zpracovatelské kapacity, takže každoročně řepku dováží v objemu 5–6 mil. tun. Zemědělci nemají prakticky žádné možnosti změnit výrazně osevní postupy i proto, že již dnes pěstují 55 % obilnin v osevním postupu. Řepka vzhledem ke zpracovatelským kapacitám, relativně dobrému odbytu a pozitivnímu významu v osevním postupu bude i nadále důležitou plodinou pro české pěstitele i obchodníky.*

Řepka patří ke starým plodinám

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down