Řepka prodána, ceny rostou

Domácí zemědělci prodali do začátku prosince 2001 již 90 až 95 % loňské úrody řepkových semen, kterou ČSÚ odhaduje na 985 tisíc tun. Průměrná cena se podle dostupných odhadů pohybovala kolem 6900 Kč za jednu tunu. Cena však v závěru roku citelně rostla.

Například ústecká Setuza vykupovala začátkem prosince řepku i za více než 8000 Kč za jednu tunu. Na Obchodní burze Hradec Králové činila v téže době průměrná poptávková cena 7610 Kč za jednu tunu.
Zemědělci však byli nuceni pro nedostatek skladovacích prostor řepku často prodat za méně výhodné ceny hned po sklizni. Někteří z jejich obchodních partnerů pak ale zemědělcům vyplatili doplatky. Prvovýroba v současné době disponuje skladovací kapacitou na pět milionů tun zrnin a olejnin, při sklizni 7,5 milionu tun obilí a miliónu tun řepky však musí rolníci část úrody hned prodat. Řepka, která je sklízena v období začátku sklizně, musí uvolnit sklady později sklízeným zrninám – a právě to nutí zemědělce prodávat i za nevýhodné ceny hned v létě.
Zpracováno podle zprávy ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *