17.03.2014 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Řepce se daří i na „České Sibiři“

Zemědělské družstvo Klas, a. s., hospodaří v nadmořské výšce pohybující se kolem 505 m zhruba na devíti stech hektarech zemědělské půdy, z čehož 780 hektarů představuje půda orná. Ačkoli místní tuto oblast označují jako ´Českou Sibiř´, řepce se tady daří. Letos ji tu vyseli na 240 hektarech.

Na tradiční polní den ozimé řepky v Petrovicích u Miličína na Benešovsku si udělalo v jarním shonu čas přes sedm desítek pěstitelů a odborníků zabývajících se touto olejninou. ZD Klas, a. s., ho uspořádalo ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, součástí však byla i přednáška o integrované ochraně z pohledu kontrolního úřadu Ing. Štěpánky Radové, Ph.D., z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Brně.

Pokusy s 28 odrůdami řepky jsou tady založené na deseti hektarech. Ing. David Bečka, Ph.D., z ČZU porosty řepky ohodnotil jako vyrovnané, mezi odrůdami nebyly podle něj výrazné rozdíly. Nově tu zkoušejí i clearfieldové odrůdy. Nejvýnosnější jsou tady odrůdy řepky DK Explicit, PX 106, Inspiration, Marathon a Arsenal. Loni tu však úrodu zničily kroupy, takže se výnos řepky propadl až k 1,8 t/ha a pokusy se nevyhodnocovaly. Letos nemají problémy se slimáčky, jako tomu bylo loni, problematické je zaplevelení violkou a prlinou.*

 

Více informací se dozvíte v některém z příštích čísel Zemědělce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down