Pěstování konopí a produkce výrobků z této suroviny má tisíciletou tradici. Přesto u nás v dnešní době jen málokdo ví, kolik možností využití tato rostlina nabízí. V povědomí veřejnosti je konopí většinou spojeno s jeho zneužíváním ve formě marihuany. První ročník veletrhu KONO-BUSINESS, který se konal před nedávnem v Českých Budějovicích, si vzal za úkol tento mýtus rozbořit.
Čtyřdenní akci, na které si zájemci mohli koupit vše od osiva, přes konopnou kosmetiku a potraviny, až po atraktivní oblečení, či vyslechnout obsáhlý blok přednášek, uspořádalo občanské sdružení Konopa. „Veletrh by měl nejen podpořit obchod s produkty z technického konopí, ale také zahájit diskusi o této plodině,“ řekl nám Libor Kníže, člen prezídia sdružení. Podobný cíl měla i akce „100 kytek“, která upozorňovala veřejnost na to, že existuje i jiné konopí, něž omamná marihuana. Návštěvníci si mohli zakoupit semena povolených odrůd, u kterých se garantuje zákonem stanovený obsah THC pod 0,3 %. „Každý si toto konopí může zasít na zahrádce. Není to trestné!,“ potvrdila Tatiana Flugrová z firmy Eudai, která akci pořádala.
Konopí lze všestranně zpracovávat. Semeno obsahuje asi 27 % oleje, který je vhodný pro potravinářské využití, a až 24 % bílkovin, ale neobsahuje lepek. Mouka z něj by proto mohla být – také díky své charakteristické chuti – zpestřením jídelníčku lidí s bezlepkovou dietou. V současnosti používá semeno do směsí pro ptáky a pro výrobu nástrah na ryby například firma Hempit z Českých Budějovic. Jak nám sdělil její majitel Tomáš Růžička, zatím využívá jen vlastní surovinu, ale do budoucna počítá i s výkupem od ostatních pěstitelů. Konopný papír je velmi kvalitní, a proto se používá například pro výrobu bankovek. U nás se zatím nevyrábí. Textilie jsou pevné, trvanlivé a odolné vůči hnilobě, avšak drahé, protože je na jejich produkci potřebná dovezená surovina. Hmotu lze samozřejmě i pálit, jeden GJ přišel v roce 1999 podle Ing. Prokopa Šmirouse z Agritecu i na 60 Kč (bez započítané dotace, při hnojení 80 kg N/ha a výnosu 10 t/ha suché hmoty), což bylo méně než u hnědého uhlí. Existuje ještě mnoho dalších možností, jak konopí využít. Brání tomu však několik překážek.
„Zatím nemáme jedinou povolenou odrůdu pro potravinářské využití. Semeno ale dovézt nelze, protože podle zákona patří mezi drogy a chemii. A to i přesto, že neobsahuje žádné THC,“ řekl nám Kníže. Největší problém je ale vhodná tírna, která v České republice dosud chybí. Řešení se již rýsuje. Zdeněk Kapic, majitel firmy Lenka, který v současné době provozuje v Kácově na Kutnohorsku tírnu na len, počítá s tím, že ji do dvou let s pomocí příspěvku od ministerstva průmyslu a obchodu rozšíří i pro zpracování konopí. Nový provoz by měl ročně zpracovávat surovinu z přibližně 500 hektarů, dovezenou z okruhu asi 200 kilometrů, a za jednu tunu by pěstitel mohl získat 2000 korun.