27.02.2017 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Regulátor pro bezstarostnou sklizeň

Celých 1,7 milionu hektarů ... Takovou neuvěřitelnou výměru bychom získali, kdybychom chtěli sečíst všechny doposud ošetřené hektary regulátorem růstu Moddus v České republice. Na trh byl poprvé uveden už v roce 2006 a velmi brzy poté se stal nejprodávanějším regulárotrem růstu vůbec. Toto prvenství si drží doposud a jeho obliba mezi pěstiteli i nadále roste. Není se čemu divit. Správně provedená regulace porostu dokáže zajistit bezstarostnou sklizeň a jistý výnos. A k tomuto účelu je originální Moddus jednoznačně nejspolehlivější partner.

Rostliny obsahují růstové hormony giberiliny, které podporují jejich prodlužovací růst. Účinná látka trinexapak-ethyl v přípravku Moddus je růstový retardant, který efektivně inhibuje syntézu těchto růstových hormonů, a tím se  zastavuje prodlužovací růst rostlin. Je přijímán především zelenými částmi rostlin, kde je rychle rozváděn do meristematických pletiv. Tam způsobuje zbrzdění prodlužování stonkových internodií. Zabrzdění růstu vede ke snížení jejich výšky a posiluje se tak odolnost proti poléhání.

Optimální pro regulaci je fáze prvního kolénka

Časný termín aplikace (BBCH 31–32) výrazně zkracuje spodní internodia, zesiluje stéblo, má významný vliv na růst kořenového systému a ukotvení rostlin v půdě. Rostliny pak lépe hospodaří s vodou, což se příznivě projevuje na výši výnosu.

Hlavním doporučením společnosti Syngenta je aplikace Moddusu ve vývojové fázi prvního kolénka (BBCH 31), která vzhledem k pozvolnému uvolnění účinné látky zajišťuje maximální zpevnění stébla a zkrácení spodních internodií, a tím zabezpečí nejvyšší odolnost proti poléhání. Pozdější termín aplikace (BBCH 33–35) má vliv na zkrácení horních internodií a celkové zkrácení výšky porostu. Vliv na zesílení stébla a rozvoj kořenové soustavy tudíž není tak výrazný.

Kde lze použít? Ve všech obilninách

Regulátor Moddus jednoznačně patří do všech intenzivních technologií pěstování obilnin. Díky širokému rozsahu registrace je ho možné použít ve všech obilninách. Jeho další přednostní je, že nemá žádná omezení vzhledem k ochraně vod, vodních zdrojů a životního prostředí.

Moddus je šetrný a ověřený

V dnešní době nabízí účinnou látku trinexapak-ethyl nejedna společnost se svou generickou variantou produktu. Originální formulace má za sebou desítky let výzkumu, vývoje a následně další desítky let zemědělské praxe a zkušeností. Kromě účinné látky je v produktu řada adjuvantů, činidel, stabilizátorů, safenerů a dalších příměsí, které činí Moddus i nadále unikátním.

Generické produkty se v tomto odhledu významně odlišují, a proto by neměly být doporučovány stejným způsobem jako originální Moddus. Funkce těchto příměsí je v případě regulátorů růstu zcela zásadní a může velmi ovlivnit chování přípravku. Nejdůležitější je potom jeho účinnost a šetrnost, respektive bezpečnost pro plodinu.

Každá formulace má odlišné vlastnosti

Generické formulace se mohou lišit od Moddusu především v účinnosti a projevech k plodině. Formulace jsou odlišné v následně uvedených hlavních oblastech:

  • v množství účinné látky,
  • ve formulaci,
  • v rozsahu registrace,
  • ve fyziologických projevech,
  • v bezpečnosti pro plodinu,
  • v účinnosti.

Odborníci společnosti Syngenta ve spolupráci s nezávislými pracovišti testovali chování některých generických formulací v porovnání s originálními. Na fotografiích jsou vidět jasné rozdíly.

Jednou ze základních odlišností je stabilita skladování při nízkých teplotách, kde u generických formulací docházelo ke srážení (obr. 1).

Moddus je velmi často používán ve směsích, především s fungicidem. Na obrázku 2 je vidět zásadní rozdíl v účinnosti směsi se stejným fungicidem (vlevo směs s originálním Moddusem, vpravo s generickou formulací). Jednoznačně byla prokázána šetrnost originální formulace pro rostlinu.

V balíčku nebo samostatně

Již tradičně společnost Syngenta nabízí regulátor Moddus samostatně nebo ve výhodném balíčku s fungicidem Archer Turbo. V tomto balíčku je jednak cenově zvýhodněn, jednak je možné díky synergickému působení snížit dávku Moddusu o 0,1 l/ha. Složení balíčku je 40 l Moddusu + 80 l fungicidu Archer Turbo.

Ing. Eva Kabylová

Syngenta Czech s. r. o.

Foto:

Aplikace tank-mixu se stejným fungicidem při stejném dávkování – vlevo Moddus, vpravo generikum

Testy skladovatelnosti generických formulací a originálního přípravku Moddus za nízkých teplot

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down