Regulace plevelů v bramborách v podmínkách roku 2018

Jaro roku 2018 bylo typické velmi nízkými srážkovými úhrny. Od poloviny dubna do poloviny května bylo zaznamenáno pouze několik milimetrů srážek. Velmi suchá půda, a to nejen na povrchu, ale i v profilu hrůbků, vytvořila zcela nepříznivé podmínky pro preemergentní aplikace herbicidů. V některých místech přispěly k lepší účinnosti preemergentních herbicidů lokální srážky, které přišly třeba i několik dní po aplikaci a vlhkost v povrchové vrstvě hrůbků aktivovala účinné látky herbicidů. Na řadě lokalit však sucho trvalo dlouhodobě. Účinnost preemergentních aplikací tak mohla být výrazně snížena.

Tyto informace uvádí v dubnovém vydání časopisu Úroda Ing. Pavel Kasal, Ph.D., Z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o. Jak dále informuje, spolehlivou účinnost herbicidních zásahů komplikovalo opožděné a nevyrovnané vzcházení plevelů, vyvolané průběhem povětrnostních podmínek. Často tak muselo být použito opravných postemergentních zásahů. Také jejich účinnost se v loňském roce lišila v jednotlivých lokalitách. Příčinou bylo často opět opožděné a nevyrovnané vzcházení. Základním vodítkem při volbě vhodného herbicidu pro postemergentní aplikaci v bramborách je podle tohoto odborníka spektrum plevelných druhů, vyskytujících se v konkrétní lokalitě. Přitom pro postemergentní aplikace herbicidů lze využít pouze čtyř účinných látek (kromě účinných látek graminicidů).

Ve svém článku upozorňuje také na to, že při postemergentní aplikaci herbicidů na bázi účinné látky metribuzin je vždy třeba brát ohled na citlivost pěstované odrůdy. V roce 2018 v rámci ověřování citlivosti provedli aplikaci účinné látky metribuzin v přípravku Sencor Liquid na zcela vzešlý porost 25. 5. Aplikaci nepředcházely srážky, které by snížily přirozenou ochrannou funkci voskové vrstvičky listů. Ani teploty po aplikaci nebyly extrémně vysoké, a proto podle Ing. Kasala ani poškození odrůd nebylo nadprůměrně vysoké. Průměrné poškození souboru 201 odrůd a kříženců dosáhlo bodového hodnocení pouze 1,8 bodu (např. v roce 2015 bylo průměrné poškození všech odrůd 4,5 bodu). Hranici 3 bodů pak překročilo pouze 21 odrůd.*

Další informace se dočtete v dubnovém vydání časopisu Úroda (4/2019).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down