17.10.2022 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Reagují na potřeby zemědělství

Zemědělství musí reagovat na změny podmínek. V současné době to zahrnuje nejen častější výskyt sucha, ale také větší význam hnojení sírou nebo nutnost snížit dávky dusíku. O tom, jak se s těmito jevy vyrovnat, hovořil Ing. Martin Bohuněk, produktový manažer firmy BioAktiv CZ s. r. o. Popsal také novinky v sortimentu společnosti i způsoby, kterými se snaží dostat relevantní výsledky výzkumu do zemědělské praxe.

Připravila vaše společnost nějaké novinky?

Nejčerstvější je nová síra v hnojivu Belenus, řešící zajímavý problém, kterým jsme se zabývali poměrně dlouho. Hodně se totiž dlouhé roky zaměřujeme na suchovzdorné agrotechniky nebo na snižování aplikované dávky dusíku. Dlouho jsme řešili, jak dostávat síru do druhé poloviny vegetace. V praxi se většinou používá DASA, málokdy kieserit, kde je uvolňování vodorozpustné síry poměrně rychlé. Křivka spotřeby síry stoupne na jaře, kdy se přihnojuje kvůli využití dusíku, a pak je vysoká ve druhé polovině vegetace. V půdě je ale v té době už akutní nedostatek síry. V agrotechnice jsme problém dlouhodobě řešili listovou aplikací, která ale poskytuje jen malé množství síry.

Ale i tak bylo vidět, jak extrémní jsou nedostatky síry v druhé polovině vegetace, protože se aplikace síry dost razantně projevila nárůstem výnosu. Výnos narostl u řepky díky zvýšení HTS o 0,15–0,3 t/ha u pšenic šlo hlavně o zvýšení kvality. V některých letech rostl i výnos 0,15–0,3 t/ha. Což je zajímavé, protože se aplikoval litr nebo dva hnojiva, tedy maximálně půl kilogramu síry na hektar. Měli jsme pořád problém s tím, jak do tohoto termínu dodat síru v dostatečném množství přes půdu. Jako vhodné řešení se ukázal polysulfát, i když má stejný problém jako u kieseritu – fyzicky se jedná o kámen a špatně se s ním pracuje. Rozpustnost není dobrá. Výbornou vlastností této horniny, která se těží jen na jednom míst na světě, je v tom, tom, že se sama postupně chemicky rozkládá, což řeší otázku pozvolného uvolňování. Potřebuje ale nadstavbu usnadňující uvolňování z granule, aby hnojivo, které začne účinkovat na začátku, dokázalo síru uvolňovat po dobu sedmdesáti dní. A tohle je jedna z největších novinek – Belenus. Uvedli jsme ji letos na podzim v malém množství, které jsme vyprodali. Pro další sezónu plánujeme větší množství, protože je vidět, že je o ni zájem. Obsahuje také vysoký podíl síry, draslíku, vápníku a hořčíku.

Do kterých plodin hnojivo cílíte?

Především jde o řepku a brambory, ale také o další plodiny s nedostatkem síry. U brambor je výhodou obsah bezchlornatého draslíku, u řepky vychází vstříc velké spotřebě síry. Aplikuje se ideálně na jaře během prvního přihnojení. Výhoda spočívá v tom, že se část síry použije na lepší využití dusíku. Protože síra, fosfor a měď jsou většinou klíčové pro správné využití nitrátového dusíku v rostlině. Výhodou je, že když se toto hnojivo aplikuje v únoru nebo březnu, stále je tam síra i ve druhé polovině vegetace. Dávkuje se do 0,2 t/ha.

Celý rozhovor najdete v aktuálním čísle týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down