Součástí prestižní zemědělské výstavy DLG-Feldtage, která se koná každé dva roky v Německu, bývaly po dlouhou dobu i mezinárodní srovnávací pokusy v agrotechnice řepky. Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin se jich pravidelně účastnil a snažil se reprezentovat české pojetí pěstování této plodiny.
"Celkem se to dařilo a pravidelně jsme se umisťovali v lepší polovině až v první třetině soutěžících firem, univerzit a výzkumných ústavů. V sezóně 2015/2016 se však tato soutěž konala naposledy. V dalším ročníku 2017/2018 ji totiž organizátoři již nevyhlásili, a toto tradiční a užitečné porovnávání různých přístupů k pěstování řepky na mezinárodní úrovni se proto neuskutečnilo. Tato situace od té doby stále trvá a není jasné, zda se někdy změní," konstatuje v Úrodě č. 6/2015 doc. Ing. Petr Baranyk, CSc., ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin.
Jak uvedl, v létě roku 2019 dostali nečekanou nabídku na účast v podobné soutěži, kterou ve Švédsku připravovala tamní organizace SFO (Sveriges Frö- och Oljeväxtodlare, sdružuje mimo jiné pěstitele olejnin). "Jednalo se o otevřené mistrovství Švédska v agrotechnice řepky a dlouho jsme zvažovali, zda takovou výzvu přijmout, či odmítnout. Věděli jsme totiž, že soutěžit bude 30 švédských a deset zahraničních týmů. V mnoha případech firmy zvučných jmen s mezinárodní působností. A hlavně se znalostí půdních a klimatických podmínek poblíž Trelleborgu, kde se pokus měl konat, což nebyl náš případ. Tedy konkurence obrovská," shrnul.
Navzdory riziku, že to nemusí dobře dopadnout, se rozhodli onu nevšední výzvu přijmout. Pokusili si představit, jak se asi může pěstovat řepka v jižním Švédsku. Na základě vlastních výborných zkušeností z poloprovozních pokusů Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) v České republice volili odrůdu Temptation s výsevkem 40 semen/m². Na podzim se aplikovalo Centium 36 CS (clomazone), Belkar, Folicur Xpert, 48 kg N, trochu P, K, S, Mg, B, Mn a Mo. Na jaře Propulse, 177 kg N, špetku K, S, B a Mn. A jako specialitu Hirundo (Bacillus amyloliquefaciens FV08-10).
Rozhodujícím kritériem pro vyhodnocení soutěže byl výnos oleje z hektaru. V něm skončili s 3217 kg oleje/ha na druhém místě, o 1 kg za vítěznou firmou ERFA Halland. Rozdíl činil téměř zanedbatelnou hodnotu 0,001 t/ha.*