19.10.2023 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rané brambory pro přímý konzum

Tento článek uvádí seznam doporučených odrůd pro produkci raných brambor pro přímý konzum v roce 2024. K jeho sestavení byly využity výsledky přesných polních pokusů, vedených v letech 2020–2023. Tyto pokusy byly založeny na pracovištích ÚKZÚZ v Lednici na Moravě, Oblekovicích (Znojmo) a Přerově nad Labem.

Hodnocení bylo provedeno u šesti odrůd (Katy, Magda, Mariannka, Monika, Primarosa, Suzan), které byly přihlášeny do zkoušek a u kterých byly k dispozici výsledky za čtyřleté období.

Jejich množitelská plocha představovala 52,18 ha, tj. 10,10 % z celkové plochy množení velmi raných odrůd v roce 2023. Je zřejmé, že nezávislé výsledky s touto skupinou odrůd jsou pro pěstitele raných brambor pro přímý konzum významné i přes skutečnost, že v pokusech ze známých důvodů postrádáme řadu pěstitelsky významných odrůd. Pro hodnocený užitkový směr byly tedy rozhodující výsledky zjištěné za čtyři pokusné roky, na třech pracovištích a u šesti odrůd. Pokusy byly založeny s předklíčenou sadbou s využitím závlahy.

Výnos hlíz

Výnos tržních hlíz byl sledován u odrůd za 67 dní za po výsadbě (hlízy nad 35 mm) a 81 dní po výsadbě (hlízy nad 40 mm). Vedle výnosu hlíz byl sledován i výskyt růstových rozprasků a abiotické dutosti hlíz (vady hlíz) a napadení hlíz hnilobami (měkká hniloba, plíseň bramboru a vodnatá hniloba).

Z výsledků je zřejmé, že stanovená kritéria nesplnily odrůdy Mariannka a Suzan. Výskyt růstových rozprasků, dutosti a hnilob byl nízký.

V pokusech uspěly následující odrůdy:

  • Katy, varný typ B, krátce oválné hlízy, světle žlutá dužnina. Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.
  • Magda, varný typ AB, krátce oválné hlízy, světle žlutá dužnina. Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.
  • Monika, varný typ B, dlouze oválné hlízy, světle žlutá dužnina. Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.
  • Primarosa, varný typ AB, oválné hlízy se světle červenou slupkou, světle žlutá dužnina. Udržovatel: Vesa Velhartice, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down