02.01.2023 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půda už s námi ztrácí trpělivost

Pátý prosinec byl Světovým dnem půdy. Podle aktuálního průzkumu českého start-upu Carboneg si přes 40 % lidí myslí, že stav zemědělské půdy v České republice není dobrý. A mají pravdu. Již několik let se její kvalitu snaží zlepšovat tzv. regenerativní zemědělství, bohužel tento termín zatím nezná celých 79 % české veřejnosti. Přitom ve světě je regenerativní péče o půdní fond na velkém vzestupu a na systematičtější podporu se připravuje i Evropské komise.

Průzkum na téma kvalita půdy v České republice probíhal na konci loňského listopadu. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury IPSOS a zúčastnilo se ho 500 respondentů ve věku 18 až 65 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, regionu, dosaženého vzdělání a věkové skupiny.

Jen vlivem vodní eroze ročně ztratíme 21 milionů tun ornice, což lze vyjádřit jako ztrátu minimálně 4,3 mld. Kč ročně. A klesající trend stále pokračuje. Vedle úbytku je dalším nepříznivým jevem také snižující se úrodnost. Přitom právě půda je cenným zdrojem pro pěstování plodin. Čím lepší je její stav, tím kvalitnější potraviny se pak na náš stůl dostávají. „Půda s námi měla dlouhou dobu trpělivost, ale nyní jí ubývá sil a dává nám to najevo. Už nemůže déle tolerovat současný způsob obhospodařování pomocí velkých zemědělských strojů a značného množství chemie. Řešení se ale nabízí, a tím je regenerativní zemědělství, které podporuje přirozené ekologické a biologické půdní procesy a vrací do půdy život,“ uvádí Václav Kurel, generální ředitel projektu Carboneg.

Z online průzkumu agentury IPSOS pro Carboneg vyplývá, že většina Čechů o tomto přístupu zatím neslyšela a jasnou představu o regenerativním zemědělství mají pouze 2 % dotazovaných. Současně více než polovina respondentů neví, v jakém stavu u nás zemědělská půda je a pokud nějakou představu mají, myslí si, že její stav je špatný.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 1.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down