26.01.2024 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Půda se dá v Evropské unii nejlevněji pronajmout na Slovensku

Zemědělská půda se dá v Evropské unii nejlevněji pronajmout na Slovensku. Zatímco průměrná cena pronájmu orné půdy nebo trvalých travních porostů v roce 2022 v EU činila 199 eur (asi 4920 Kč) ročně za hektar, na Slovensku to bylo v průměru 57 eur. Při koupi orné půdy pak zaplatí zájemce nejméně v Chorvatsku. Údaje dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Rozdíly v cenách a nájmech napříč unií jsou přitom značné.

Nejvíce zaplatí za pronájem orné půdy zájemce v Nizozemsku, kde za hektar dá v průměru 843 eur.

Rozdíly napříč EU

Z jednotlivých oblastí EU byl v roce 2022 nejdražší pronájem hektaru zemědělské půdy v nizozemském regionu Flevoland, a to 1764 eur za hektar, následovaném španělskými Kanárskými ostrovy (1136 eur za hektar) a řeckou Attikou (1048 eur za hektar). Naopak nejnižší ceny pronájmu byly ve Švédsku v oblastech Mellersta Norrland a Övre Norrland v centrální a v severní části země (obě 24 eur za hektar). Za nimi následovaly regiony středního a východního Slovenska, kde cena činila shodně 39 eur na hektar. Hlavním způsobem zemědělského využití půdy v těchto regionech jsou trvalé travní porosty.

Cena jednoho hektaru orné půdy v EU se v roce 2022 pohybovala od nejnižší průměrné hodnoty 3700 eur v Chorvatsku po průměrnou hodnotu 233.230 eur na Maltě. Údaje za Maltu odrážejí podle Eurostatu omezenou dostupnost zemědělské půdy a tlak na její alternativní využití, což tam má za následek vyšší ceny než v ostatních členských státech. Příčinou rozdílných cen a nájmů v jednotlivých zemích EU a regionech jsou jiné zákony, klima a blízkost sítí, nebo kvalita půdy, její sklon a odvodnění. Cenu zemědělské půdy může ovlivnit i nabídka a poptávka, včetně vlivu pravidel zahraničního vlastnictví.

V roce 2022 činila v EU průměrná cena jednoho hektaru orné půdy 10 578 eur. Tato průměrná cena byla 45krát vyšší než průměrná roční cena pronájmu, která činila 233 eur za hektar.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down