Na jihu Moravy, Kroměřížsku a Ostravsku je promrzlá půda až do hloubky půl metru, uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav na svém webu. Promrzání by mělo pokračovat ještě do větší hloubky, takto byla naposledy ve větším měřítku promrzlá půda v 60. letech. Podle Agrární komory ČR by mohly dlouhodobé mrazy poškodit některé plodiny. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha zatím od zemědělců nedostal informace, že by byl problém zásadní.
"Na jihu Moravy, Kroměřížsku a Ostravsku se hloubka promrznutí již pohybuje v intervalu 30 až 50 centimetrů, v horských oblastech je to pouze od 0 do pěti centimetrů," napsali meteorologové. Promrzání je podle nich větší v obcích a ve městech, kde se pravidelně odklízí sníh. "Promrzání půdy způsobuje velké finanční škody, například dochází k poškozování staveb, praskání vodovodního potrubí, vymrzání ozimů a snižování infiltrace srážek," uvedli. Nejnižší promrzání půdy je podle ČHMÚ v Čechách. Problém by mohly mít ozimy, které byly už dříve poškozeny například suchem. "Na přesné odhady škod je nyní ale dost brzy, záleží na dalším průběhu, síle a délce mrazů. Dále na předjarním a jarním počasí, tedy možnostech optimální regenerace, potřebě agrotechnických zásahů, velikosti poškozených ploch nebo vyplývající nutnosti přesevů," sdělil ČTK za Agrární komoru Jiří Felčárek.
Zemědělský svaz zatím obavy nemá. "Plodiny by to měly ustát. Největší problém by byl, kdyby rostliny nasály vodu a do toho potom rychle přišel mráz, který by trhal pletiva buněk," řekl ČTK Pýcha.
Zemědělci na jižní Moravě sice tuší, že letošní mrazy mohou úrodě ozimů uškodit, zatím však mohou jen čekat. Nejhůře jsou na tom pěstitelé na jihu kraje, kde je nejméně sněhu a půda tedy promrzá rychleji. Zatímco v severních, výše položených částech kraje je sněhu i přes deset a více centimetrů, například na Břeclavsku někde prakticky nic neleží, někde jeden dva centimetry. "Tam, kde sníh není, to asi nějaké škody zanechá, ale není to nic drastického. Co je pod sněhem, to je otázka. Uvidíme, až to roztaje," řekl ČTK Antonín Osička z břeclavské agrární komory a také předseda Zemědělského družstva Bulhary.*