V průběhu 25. týdne byly detekovány první slabé výskyty obaleče hrachového na Chrudimsku a Příbramsku. V porostech se i nadále objevují vajíčka zrnokaze hrachového, nově i na Vysočině. Kladení zrnokaze je rozvláčné, proto je v intenzivních porostech nutno zvážit druhé ošetření. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
První výskyty vajíček zrnokaze hrachového byly podle portálu potvrzeny již před třemi týdny v nejjižněji položených okresech Moravy. Kladení samiček v těchto okresech i nadále pokračuje a je tedy vhodné zvážit po 14 dnech další ošetření.
V porostech hrachu byly nově potvrzeny i slabé výskyty obaleče hrachového ve feromonových lapácích. Obaleč hrachový (Cydia nigricana) přezimuje jako housenka v zápředku v půdě. Let dospělců v roce po přezimování začíná ve třetí dekádě května, vrcholí v červnu a doznívá ve druhé polovině července. Samičky kladou vajíčka v průběhu června, zejména na listy a palisty, méně často na jiné rostlinné orgány. Kladení probíhá v době kvetení a nasazování prvních lusků. Housenky se po vylíhnutí po krátké době lezení a žíru na povrchu rostlin vžírají do vnitřních částí lusků. Odhaduje se, že doba od vylíhnutí do zavrtání housenek do lusků není delší než jeden den. V luscích poškozují semena. V jednom lusku bývá většinou jen jedna housenka. Asi po třech týdnech žíru lusky samy praskají nebo si housenky vyžírají stěnou lusku díru k jeho opuštění. Přezimování a kuklení probíhá na pozemku, kde byl napadený porost, popisuje Rostlinolékařský portál.
Ošetření proti obaleči hrachovému se provádí proti líhnoucím se housenkám asi deset dní po zjištěné vlně náletu. V případě, že je let rozvleklý, je nutno ošetření po 10–14 dnech opakovat, doporučuje portál.
Aktuální informace o situaci v porostech luskovin lze sledovat v Mapách výskytu nebo modulu Aktuální výskyty v okrese.*