21.03.2024 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výskyt larev krytonosců v řepce

Monitoring stonkových krytonosců v řepce stále pokračuje i přes ochlazení, které se do ČR na několik dní vrátilo. V teplejších oblastech bylo potvrzeno ve 12. týdnu již líhnutí larev v řapících rostlin. Tam, kde neproběhlo opakované ošetření od počátku března, jsou patrné významné škody. Od 11. týdne jsou v porostech pozorovány i výskyty blýskáčka řepkového. Kvůli ochlazení a zpomalení vývoje květů se jeho škodlivost významně zvyšuje. Informuje o tom Rostlinolékařský portál ÚKZÚZ.

Počasí podporuje aktivitu brouků

Ačkoliv jsou teploty od počátku 12. týdne pocitově chladnější, teploty v porostech těsně nad zemí se při vyjasnění pohybují na úrovni 20 °C, což podle RL portálu podporuje aktivitu brouků, kteří jsou v porostech již několik týdnů a v dalších vlnách se do porostů dále stěhují. Momentálně lze nalézt v porostech značné množství brouků, které nekoresponduje s obsahem misek. Samice v porostech jsou již po vykladení. V miskách jsou stále nalézáni v silné převaze dospělci krytonosce čtyřzubého – 18. 3. byl na Ústeckoorlicku potvrzen silný nálet krytonosce čtyřzubého (33 brouků/misku). V tomto týdnu by mělo dojít k ošetření nejen proti blýskáčku řepkovému, ale i stonkovým krytonoscům, kteří do porostů stále nalétají a mohou škodit.

Doporučené aplikace

Pro první aplikaci se doporučuje kombinace pyretroidů s acetamipridem (ke zvýšení účinnosti je vhodné snížit pH postřikové jíchy). Tato kombinace by měla zajistit přímý i reziduální účinek. Ošetření bude třeba nejpozději do deseti dnů opakovat. Pro druhou aplikaci je vhodné využít jen čistý pyretroid. Kombinace s acetamipridem je vhodné využívat při silných náletech, čistý pyretroid při slabším náletu. Z map rezistence na RL portále je patrné, že si pyretroidy i acetamiprid udržují stále relativně dobrou účinnost proti stonkovým krytonoscům. Lokálně se však mohou vyskytovat rezistentní populace, které nemusí na jednu či druhou skupinu již adekvátně reagovat.

Rostliny s vajíčky byly potvrzeny již v nadmořských výškách nad 600 m n. m. Ve většině oblastí došlo k vykladení samic v předcházejících týdnech a ochrana může být cílena pouze proti nově nalétávajícím jedincům.

Aktuální situaci výskytu monitorovaných chorob a škůdců v řepce olejce v ČR lze sledovat na RL portálu pod záložkou plodina brukev řepka olejka v Mapách výskytu.

Úvodní fotografie: Líhnoucí se larvy krytonosce čtyřzubého na Olomoucku Foto L. Prečan, ÚKZÚZ

 Mapa aktuálního výskytu stonkových krytonosců ke dni 20. 3. 2024

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down