První letošní polní den prokázal význam moření

Polní dny se pro pěstitele již staly samozřejmým zdrojem informací o novinkách v odrůdové skladbě polních plodin či o novinkách v sortimentu přípravků na ochranu rostlin. Pěstitelé se na pokusných parcelkách i běžných provozních plochách zpravidla setkávají v červnu či červenci a proto možná termín polního dne, který uspořádala společnost Syngenta Czech Republic, s. r. o., leckoho překvapí. Na privatizované Zkušební stanici v Trutnově se pěstitelé sešli již 29. března.

Právě termín a rovněž místo konání napovídají, co se bylo možné dozvědět na akci, jejíž oficiální název zní: Vliv mořidel na zdravotní stav ozimých obilnin. Ve obzvlášť drsných klimatických podmínkách úpatí Krkonoš, kde leží sněhová pokrývka velmi dlouho, bylo možné porovnat, jak porosty ošetřené mořidly, jež pořádající firma na náš trh dodává, ve srovnání s neošetřenou kontrolou přezimovaly a jak odolaly náporu plísně sněžné a fusarióz. K vidění zde byly porosty žita a tritikale ošetřené mořidlem Maxim 025 FS. U některých variant byla použita také technologie pěnového moření CETM. Z předběžného vyhodnocení, o kterém informoval Ing. Antonín Horák, CSc., z firmy Syngenta, jednoznačně vyplynulo, že účinnost všech představených variant je u žita více než 90 % a u tritikale více než 80 %. Pěstitele by o tom jistě přesvědčila i letmá prohlídka pokusných parcelek. Jak dokládají i fotografie, na neošetřených parcelkách bylo totiž vidět jen minimum přezimovaných rostlin.
Při setkání se samozřejmě nehovořilo pouze o mořidlech, kterými byly ošetřeny parcelky zkušební stanice. Ing. Horák připomněl také již známé mořidlo Dividend 030 FS, u něhož zdůraznil účinnost na sněť zakrslou, přičemž ostatní mořidla potlačují pouze sněť mazlavou. U mořidel z řady Maxim ing. Horák poukázal kromě účinnosti na široké spektrum chorob také na účinnost na fuzariózy. Ač byl polní den zaměřen na ochranu obilnin, diskusi mezi přítomnými odborníky vyvolala i čerstvě povolená novinka pro ochranu řepky – mořidlo Cruiser, které obsahuje několik účinných látek a má současně fungicidní i insekticidní účinnost.

Text a foto
Petra Vaňatová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *