26.04.2010 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První hektary osázené ozdobnicí

Na třinácti jihočeských hektarech byla předposlední dubnový týden vysazena ozdobnice čínská. Pět hektarů vyčlenili dva první zájemci z Písecka, zbylých osm připravila k výsadbě 1. písecké lesní a dřevařské, a. s., se sídlem v Brlohu. Ta ročně dodá do tepláren 50 tisíc tun energetické štěpky a v tomto oboru nabídla i zajímavou podnikatelskou alternativu okolním zemědělcům (více Zemědělec č. 14, příspěvek Ve dvou se to lépe táhne).

Proto není divu, že se na výsadbu přijeli podívat i další zájemci, například z Bruntálska, obzvlášť když si přitom mohli popovídat s Karlem Schweighoferem, který v Rakousku pěstuje ozdobnici čínskou (Miscanthus) téměř na 30 hektarech. Zajímaly je nejen praktické zkušenosti s výsadbou, případným hnojením či chemickým ošetřením, ale také podmínky pro přezimování, sklizeň ale i uskladnění.

Osvědčené rakouské know how
Ozdobnice čínská neboli Miscanthus, je vytrvalá rostlina vysoká 3 až 4 metry, která vydrží na stanoviště více než dvacet let. Má velice jednoduchou agrotechniku i sklizeň a z pole se nechá přímo vozit do teplárny neboť obsahuje minimum vody. Přitom její výhřevnost je 16 GJ, stejně jako u hnědého uhlí.
„Již dnes bychom měli zájem o dva tisíce tun ozdobnice čínské, kterou by mohli zemědělci na Písecku a Strakonicku pěstovat na sto hektarech,“ říká Jaroslav Hackerschmied, který má v akciové společnosti na starosti výrobu a prodej biopaliv „Při nejhorších variantách, kdyby se výnos pohyboval pod deset tun z hektaru a výhřevnost by nepřekročila 16 MJ, by měl být minimální zisk na jeden hektar 20 tisíc korun. Pokud bude mít zemědělec garantován odběr a prvozpracovatel mu vyplatí zálohu na dodané množství, může čerpat i státní dotace na podporu energetických plodin. Je třeba započítat i úspory z každoročního obdělávání pozemků, které na dobu více než dvacet let odpadá, ale také pesticidů a hnojiv. V současné době nabízíme zemědělcům osvědčené rakouské know how včetně sadby a vlastního sázení, odbyt za předem stanovenou cenu, finanční řešení založení ploch pro produkci a možnost pobírání státních dotací.“

Bezproblémová rostlina
Miscanthus je bezproblémová a odolná rostlina, množí se vegetativně pomocí oddenkového systému. Rhizomy dlouhé 10 až 20 cm se v dubnu až květnu sázejí do hloubky 5 až 10 cm v počtu 10 tisíc kusů na hektar (jedna rostlina na 1 m2). K pěstování jsou vhodné teplejší oblasti v nadmořské výšce do 750 m s minimálním úhrnem srážek kolem 600 mm, kde se daří kukuřici. V Brlohu se sázela ozdobnice právě po této plodině, pozemek se na zimu zoral, na jaře se urovnal a před výsadbou se zpracoval kompaktorem.
Většina polí s plodinou Miscanthus se podle rakouského pěstitele nehnojí, proti plevelům se používají herbicidy jen prvním rokem. V následujících letech rostlina opadá a půda získává přirozenou ochranu vůči nežádoucím plevelům. První rok po výsadbě se plodina nesklízí, pravidelná roční sklizeň je zahájena až napřesrok. Rostliny přes zimu vymrzají a se sklizní dřevitých stonků se začíná v dubnu nebo v květnu. Výnosy se pohybují od 10 do 25 tun z hektaru. Z jednoho hektaru je možné za dva roky sklidit i dvacetinásobek rhizomů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down