07.09.2023 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První farmářská škola v České republice zahájila výuku

Symbolicky dne 1. září 2023 proběhlo slavnostní otevření první Farmářské školy v České republice. Přichází se zcela novým inovativním přístupem ke vzdělávání založeném zejména na praktické výuce. Je jedinou vyšší odbornou školou u nás zaměřenou výhradně na ekologické a biodynamické zemědělství. Cílené vzdělávání v této oblasti tu doposud chybělo. Do jejího historicky prvního ročníku nastoupilo celkem 50 studentů. Informuje o tom tisková zpráva Asociace místních potravinových iniciativ.

Farmářská škola přináší do České republiky originální vzdělávací koncept, který čerpá inspiraci zejména z německého modelu výuky v oblasti ekologického zemědělství. Díky aktivnímu zapojení do fungování některé z více než 40 českých i zahraničních vzdělávacích farem získají studenti už během tříletého studia vhled do jejího provozu a vyzkouší si celé spektrum zemědělských postupů. Tato inovativní metoda umožňuje budoucím absolventům získat skutečné profesní zkušenosti již během studia. Po úspěšném absolvování programu pak budou schopni založit i vést vlastní ekologickou farmu.

Do výuky se zapojí řada českých i zahraničních významných osobností, které se zasloužily o rozvoj ekologického zemědělství. Studenti se tak budou učit přímo od špiček v daném oboru. Jak uvedl Jiří Prachař, ředitel Farmářské školy, ze zapálených nadšenců do ekologického způsobu hospodaření chtějí postupně vychovat profesionály, kteří budou schopni v tomto odvětví najít uplatnění a spolupodílet se na jeho zachování i dalším rozvoji. „Chceme podporovat mladé zemědělce, aby posléze zakládali své vlastní farmy a přispívali tak k obnově zdravého hospodaření, zdravé krajiny i života na venkově,“ dodal ředitel Farmářské školy.

Na vzniku Farmářské školy se podílela Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI) ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby (VÚVR) v Praze. Díky této spolupráci získala Farmářská škola jak prostory pro výuku, tak i odborné pedagogy. „Jedním z našich cílů je vzdělávání a předávání aktuálních poznatků do praxe. Spolupráce s Farmářskou školou je pro obojí ideální. Rádi jsme pro její potřeby poskytli zázemí, studenty budou učit naši odborníci. Věříme, že i díky tomu bude zájem o tento typ školy i ekologické zemědělství stoupat," uvedl Mikuláš Madaras, ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Pokud jde o celkovou rozlohu půdy využívané pro ekologické zemědělství, přibližuje se Česká republika standardům západoevropských zemí. V současné době zaujímá tato forma zemědělství zhruba 15 % celkové výměry a tento trend má tendenci stoupat. Nicméně Agrární komora zároveň upozorňuje na dlouhodobý nedostatek farmářů a sezónních pracovníků v tomto odvětví. Dostupná výuka ekologického zemědělství probíhá zejména na vysokých školách, nicméně je založená zejména na teorii a neposkytuje dostatečnou praktickou přípravu studentů pro jejich budoucí uplatnění.

Výuka na Farmářské škole vychází z konceptu dostupného například v Německu, Švýcarsku, Anglii či Francii. Nyní i díky mezinárodní česko-německé spolupráci přichází tento koncept také do České republiky. Představuje zásadní změnu v přístupu k výuce v zemědělství, kdy je 80 % výuky věnováno právě praxi. Díky tomu mají studenti vetší prostor se s ekologickým hospodařením seznámit do hloubky a osvojit si řadu technik a postupů.

Slavnostní zahájení výuky Farmářské školy proběhlo v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby za účasti Miroslava Skřivánka, náměstka ministra zemědělství, Mikuláše Madarase, ředitele Výzkumného ústavu rostlinné výroby, Jana Moudrého, emeritního profesora z Jihočeské univerzity, Milana Hluchého, zakladatele Biocont Laboratory, a Jana Valešky z Asociace místních potravinových iniciativ. Nechyběl ani ambasador Farmářské školy, zpěvák Tomáš Klus.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down