01.07.2021 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protierozní opatření i v kukuřici

V České republice se stále zmenšuje výměra zemědělské i orné půdy. Zatímco v roce 1966 orná půda na našem území zaujímala téměř tři a půl miliónu hektarů, v současnosti o zhruba milión hektarů méně. Lze konstatovat, že u nás každý den ubyde asi osmnáct hektarů. Spolu s úbytkem půdy se také zhoršuje její kvalita.

V současnosti více než polovinu výměry orné půdy v ČR ohrožuje eroze. Na takto ohrožených pozemcích je potřeba uplatňovat protierozní opatření. Špatný stav půdy lze zlepšovat, například pěstováním meziplodin.

Na problematiku pěstování kukuřice na erozně ohrožených půdách s důrazem na ochranu půdy byl zaměřen seminář, který se uskutečnil v Mrákově nedaleko od Domažlic. Pozemky hostitelského podniku Zemědělské obchodní družstvo Mrákov, které hospodaří na přibližně 2800 hektarech zemědělské půdy, leží převážně v erozně ohrožených územích. Zásady protierozní ochrany tak představují nutnost.

Na polích zemědělského podniku ověřují v posledních letech různé možnosti pěstování silážní kukuřice a mimo jiné polupracují s podnikem ZD Krásná Hora nad Vltavou, a. s. Letos se ZOD Mrákov začlenil mezi demonstrační farmy. S pokusy se tak seznamuje zemědělská veřejnost na polních dnech.

Kromě technologií pěstování kukuřice vhodných na erozně ohrožených pozemcích založili zde také pokusy s meziplodinami, které mohou přispět ke zlepšení stavu půdy. Meziplodiny v podniku také využívají pro metodu strip-till.

 

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Praha

 

Více si můžete přečíst ve Farmáři č.7/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down