Krytonosec řepkový i krytonosec čtyřzubý patří dlouhodobě k nejvýznamnějším škůdcům řepky. Po zákazu účinných látek chlorpyrifos a thiakloprid bude v letošním roce úspěšnost ochrany záležet především na zkušenostech a pečlivosti pěstitele. Po loňském silném výskytu a nezvládnuté ochraně můžeme předpokládat nadprůměrný nálet přezimujících brouků. Uvádí to v článku zveřejněném v týdeníku Zemědělec (11/2021) doc. Ing. Jan Kazda, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze.
Jak dále informuje, dosavadní průběh počasí způsobil, že ochrana proti krytonoscům bude složitá a rozdílná mezi jednotlivými oblastmi nebo nadmořskými výškami i v rámci jednoho podniku. Základem úspěšné ochrany bude důkladný monitoring prvního výskytu dospělců v porostu Mörickeho miskami. V některých oblastech, zejména v Čechách, se objevil silný nálet krytonosců do misek již 23. 2 – 25. 2. 2021. Do misek nalétlo i více než 50 dospělců za jeden den. Silnější nálet krytonosců místy pokračoval i počátkem března. Vlivem inverze byly příznivější podmínky pro nálet do porostů spíše ve středních polohách než v českých nížinách.
Podle doc. Každý je pravděpodobné, že v těchto oblastech to byly hlavní letošní vlny náletu zejména krytonosce řepkového. Další vlny náletu mohou být již slabší a pěstitelé získají z Mörickeho misek falešně příznivé informace. V této době je lepší vizuální pozorování dospělců a požerků v porostu, ale nezaměňovat je s hojným poškozením rostlin od larev dřepčíka olejkového.
V porostech se zatím objevovali především samečci. Mezi 6. 3. – 8. 3. 2021 došlo k výraznému ochlazení, ale okolo 12. 3. se očekávají teploty přes 12 °C. Na lokalitách, kde v miskách na přelomu února a března převládali krytonosci řepkoví, je nutné zahájit v tomto období ochranu. V místech s převažujícím výskytem krytonosce čtyřzubého je možno počkat ještě asi deset dní, tj. ošetřovat v týdnu po 22. 3, doporučuje doc. Kazda.
Článek v aktuálním týdeníku Zemědělec se také zabývá možnostmi ochrany.*