Světová produkce řepky se v roce 2022 zvýšila o patnáct procent a také v Evropské unii byl zaznamenán meziroční nárůst. Pěstitelé zemí EU-27 dosáhli vyšších výnosů než v předešlé sezóně, v průměru 3,33 t/ha v porovnání s 3,24 t/ha v roce 2021. Loni se v Unii vyprodukovalo 19,1 milionu tun řepkových semen.
V hospodářském roce 2022/2023 se navýšila plocha pěstování řepky v EU-27 na přibližně šest milionů hektarů. K nárůstu došlo i v České republice na více než 360 tisíc hektarů. V současné sezóně se porosty na našich polích vesměs nacházejí ve velmi dobrém stavu. V Úrodě č. 4/20223 o tom píše spolupracovnice redakce Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Jak uvádí, v ČR bylo v pěstitelské sezóně 2020/2021 dosaženo průměrného hektarového výnosu 3,35 t/ha, což mírně překročilo evropský průměr. Členové Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO), jako každoročně, docílili o něco více, 3,60 t/ha. Množství zajímavých informací z oblasti pěstování řepky zaměřených na zhodnocení loňských výsledků a letošních porostů v ČR s podrobným vyhodnocením oblasti severozápadních Čech si vyslechli účastníci semináře v Kralovicích na Plzeňsku, který uspořádal SPZO.
Velké výnosové rozdíly
Podle informace Ing. Petra Čecha ze SPZO loni ve výnosech řepky vyvstávaly velké rozdíly nejen mezi oblastmi, ale i v rámci poměrně malých území. Nejlépe tato olejnina prospívala na severní Moravě, ve východních Čechách a na Českomoravské vysočině. Nejhůře dopadly severozápadní Čechy, kde panovalo sucho v rozhodujících fázích vegetace.
V oblasti severozápadních Čech se pěstitelům SPZO podařilo docílit jen 3,29 t/ha. Ostatní zemědělci v tomto regionu ale na tom byli ještě hůře, sklízeli jen kolem tří tun na hektar. Průměrný výnos řepky v této oblasti dosáhl 3,13 t/ha.
Velké rozdíly byly patrné i mezi okresy. Řepce se dařilo na Litoměřicku, kde se podařilo dosáhnout 3,76 t/ha. Na Chomutovsku a Rakovnicku se kvůli suchu hektarové výnosy jen mírně dostaly nad hranici tří tun.
V regionu severozápadních Čech se v sezóně 2021/2022 pěstovalo osm odrůd řepky na výměře větší než 500 ha. Jednalo se o hybridy Temptation, LG Ambassador, DK Excited, Trezzor, Batis, LG Architect, Addition a Atora. Nejvýnosnější odrůda Temptation poskytla téměř tři a půl tuny na hektar.
V některých zemědělských podnicích v oblasti se sklízelo čtyři tuny na hektar i více. Ve společnosti Rekrusta V+V, s. r. o., Strupčice se docílilo 4,27 t/ha, na Statku Kumberk 4,23 t/ha a v Agroteamu Černochov, s. r. o., 4,0 t/ha.*