27.04.2023 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spustili projekt k uhlíkovému zemědělství

Zahajovací setkání projektu Carbon Farming CE proběhlo v polovině dubna ve Slovinsku. Jeho cílem je seznámit regiony s tímto uhlíkového zemědělství. Cílem partnerství v rámcio přizpůsobuje a testuje různé techniky a obchodní modely a vyvíjí monitorovací nástroj pro nadnárodní, standardizovanou sekvestraci uhlíku.

O startu projektu informoval Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o., který se na něm spolu s dalšími evropskými organizacemi podílí. Uvedl, že zástupci jedenácti partnerů konsorcia pocházejících z devíti zemí projekt zahájili v rámci Interreg Central Europe, což je program financování Evropské unie, který podporuje nadnárodní spolupráci. Cílem je rychle rozvíjet uhlíkové zemědělství, a to s celkovou finanční podporou ve výši 1,8 milionu eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Skončit má na začátku roku 2026.

Sníží emise skleníkových plynů

Myšlenku uhlíkového zemědělství popsala Dr. Antoaneta G. Kuharová, vedoucí projektu ze Zemědělskéko institutu ve Slovinsku. Je poměrně jednoduchá: Odstranit přebytečný uhlík z atmosféry a uložit ho do půdy, kde usnadní růst rostlin. Tímto způsobem uhlíkové zemědělství přispívá snižování emisí skleníkových plynů a také zachovává a obnovuje zdraví půdy prostřednictvím půdní organické hmoty, čímž přispívá ke zvýšení produkce potravin, odolnosti, bezpečnosti a biologické rozmanitosti. Není tedy překvapením, že uhlíkové zemědělství zaujímá přední místo v mezinárodní politické agendě, v programu Carbon Farming Initiative bylo oficiálně představeno Evropskou komisí na konci roku 2021. Koncept je ale nový, proto je třeba ještě navrhnout a otestovat techniky, obchodní modely a politiky. Právě v tomto ohledu bude projekt Carbon Farming CE významným příspěvkem v příštích třech letech, uvádí tisková zpráva.

Podpoří přijetí uhlíkového zemědělství
Partneři v rámci projektu vypracují a otestují šest různých technik uhlíkového zemědělství a pět obchodních modelů ve všech zúčastněných zemích i mimo ně. Usnadní zavádění a rozšiřování prostřednictvím průvodce technikami uhlíkového zemědělství, poskytne postupy pro obchodní modely uhlíkového zemědělství a plány monitorování sekvestrace uhlíku. Středoevropský klastr pro uhlíkové zemědělství urychlí uznání politiky s využitím akčního plánu vypracovaného v rámci projektu. Portfolio projektu doplní semináře, které mají zajistit lepší pochopení přínosů uhlíkového zemědělství a jeho širokou akceptovatelnost. Projekt také připraví rozhodovací orgány na participativní dialog mezi různými zúčastněnými stranami, pokud jde o rozhodování o podpoře opatřeních v rámci společné zemědělské politiky na období 2023–2027, shrnuje tisková zpráva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down