Projekt dovoluje nahlédnout veřejnosti do pole

Pohled laické veřejnosti na konvenční zemědělství je v poslední době spíše negativní a obecný trend směřuje k ekologizaci. Odrazem toho je i Zelená dohoda pro Evropu, jež zahrnuje celou řadu strategií, které zasahují do všech lidských činností. Základní požadavky cílené na zemědělství do roku 2030 zahrnují snížení spotřeby a rizik chemických pesticidů o 50 %, hnojiv o 20 %, vyčlenění neprodukčních ploch na 10 % a rozšíření výměry ekologického zemědělství na 25 % zemědělské plochy. Tato opatření mohou mít zásadní vliv na výnos a kvalitu produkce. Poučit laickou veřejnost hravou formou o tom, jak by vypadaly porosty bez ošetření, si klade za cíl projekt Podívej se do pole, organizovaný asociací CropLife Česká republika. Jednatelky této asociace Ing. Miluše Dvoržákové jsem se zeptala na podrobnosti k tomuto projektu.

Od 1. 1. 2022 se vaše asociace přejmenovala na CropLife Česká republika. Ještě než se podíváme na samotný projekt, mohla byste vysvětlit tuto změnu?

Česká asociace ochrany rostlin byla založena v roce 1994 a od samého počátku své existence byla členem sítě národních evropských asociací sdružených pod Evropskou asociací ochrany rostlin (ECPA) v Bruselu, která je součástí celosvětové sítě CropLife International. V roce 2020 se ECPA současně s rozšířením oborů své působnosti rozhodla pro změnu jména na CropLife Europe. Bylo tedy logickým krokem, že jsme se i my přejmenovali na CropLife Česká republika. Průmysl ochrany rostlin dlouhodobě podporuje zavádění inovací do zemědělství, a proto se změnou jména rozšiřujeme i obory své působnosti. Kromě již tradičních oblastí, jako jsou konvenční a biologické přípravky na ochranu rostlin a pomocné přípravky, se budeme věnovat i tématům, mezi něž patří precizní zemědělství, zemědělské biotechnologie a nové techniky šlechtění.

Projekt Podívej se do pole běží v České republice již třetím rokem. Přesto se domnívám, že ne každý je obeznámen s tím, o co se jedná. Můžete ho přiblížit?

Velká část veřejnosti v posledních letech vnímá zemědělství jako činnost, která ničí životní prostředí a zemědělci jsou ti, již berou dotace, ruší sousedy prací na poli o víkendu a stříkají na pole jedy. Doufám, že mi kolegové odpustí tuto malou nadsázku. Pravdou ale je, že jen malá část běžné populace má představu o tom, co současné zemědělství obnáší a že je to obor, který se vyvíjí a inovuje, zrovna tak jako jiná odvětví. Je velkým dluhem zemědělství, na které nyní doplácí, že není schopno obhájit svou práci a vysvětlit lidem, že zhruba 2 % lidí uživí těch zbylých 98 % a zajistí všem zdravé, bezpečné a kvalitní potraviny a suroviny, za což si zaslouží svůj respekt. Naším oborem je ochrana rostlin, což je pravděpodobně jedno z nejdráždivějších témat pro veřejnost vůbec. Snažili jsme se proto vytvořit projekt, který by lidem ukázal, jak důležitá ochrana rostlin je a co znamená pro kvalitu, ale i kvantitu produkce. Inspirovali jsme se u zemědělců v Německu a v Rakousku, kde tento projekt velmi úspěšně běží již několik let.

 

Pro koho je projekt především určen?

Projekt je určen pro všechny, kteří mají zájem navázat dialog s veřejností a ukázat, jak zemědělství funguje, co všechno ochrana rostlin obnáší a jaké choroby a škůdci jednotlivé plodiny během vegetace ohrožují.

Pochopila jsem, že projekt vysvětluje důvody použití přípravků na ochranu rostlin. Zohledňuje také principy ekologického zemědělství?

Rostliny je třeba chránit jak v režimu konvenčního, tak i ekologického zemědělství. Jen každý typ hospodaření má k dispozici různé nástroje, přípravky na ochranu rostlin jsou jen jedním z těchto nástrojů. Škůdci ani choroby jaksi nedbají na to, o jaký typ farmy se jedná. Je zajímá, zda se jim bude na té či oné plodině dobře dařit. Projekt nerozlišuje velký, malý nebo konvenční či ekologický, každý způsob hospodaření má své místo a opodstatnění a všichni řeší ochranu rostlin. Tudíž, pokud se bude do projektu chtít přihlásit jakýkoliv zemědělec, budeme za to velice rádi.

Kde se s plochami vyhrazenými pro účely projektu můžeme setkat a budou se i nadále rozšiřovat?

Plochy s pokusnými políčky a další informace o projektu si veřejnost může vyhledat na interaktivní mapě na našich webových stránkách a sociálních sítích, kde je pravidelně aktualizujeme.

V prvních letech jsme museli překonávat obavy zemědělců, kteří si nebyli jisti, zda na sebe zbytečně nebudou přitahovat pozornost různých aktivistů. Postupně se ale ukazuje, že projekt je veřejností přijímán dobře a k žádným výraznějším problémům v tomto smyslu nedošlo, což ponouká další zemědělce k účasti.

Jakým způsobem se mohou zemědělci zapojit?

Zemědělci se do projektu mohou přihlásit prostřednictvím formuláře, který je umístěn na internetových stránkách croplifeczech.com/podivej-se-do-pole-2022/. Je potřeba, aby si zemědělec, který má o zapojení do projektu zájem, určil v rámci běžné produkční plochy místo o rozloze zhruba 10 x 10 m (jak mu bude vyhovovat), na které po celou dobu vegetace neaplikuje žádný přípravek, ani neprovádí žádná jiná opatření.

CropLife k označení každého políčka poskytne informační tabuli s konkrétní plodinou, která se na něm nachází. Součástí cedule je také QR kód, jehož prostřednictvím se zájemci dostanou na webové stránky CropLife, kde jsou uvedeny základní informace o plodině, pěstování, škůdcích, chorobách i ochraně jednotlivých plodin. V průběhu projektu veřejnosti poskytujeme informace o jednotlivých lokalitách prostřednictvím sociálních sítí.

Projekt Podívej se do pole jistě není všelékem na nedostatečnou komunikaci mezi zemědělci a veřejností, ale věříme, že přispěje k odstranění předsudků a rozvoji dialogu se spotřebiteli o důležitosti ochrany rostlin pro zajištění kvalitních a bezpečných potravin. Pokud se některý z účastníků rozhodne využít pokusné políčko i pro další akce s veřejností, které sám pořádá, jsme jen rádi. Ze zkušenosti víme, že je lépe jednou vidět než stokrát slyšet.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down