28.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prohlédli si poloprovozní pokusy

Naši pěstitelé řepky mají k dispozici obrovské množství odrůd. V České republice je jich registrována více než stovka a společný odrůdový katalog Evropské unie jich obsahuje přes tisíc. Současné odrůdy mají velmi vysoký výnosový potenciál, který se ale v praxi využívá jen částečně. Výnosy řepky lze zvyšovat výběrem vhodné odrůdy pro konkrétní podmínky a promyšlenou agrotechnikou.

S vybranými odrůdami ozimé řepky se měli možnost seznámit účastníci polních dnů, které proběhly na několika místech napříč ČR v různých přírodních a klimatických podmínkách. Prvním z nich byl i ten uspořádaný na půdě zemědělského podniku Agrofarma Litice, s. r. o., na Plzeňsku.

S poloprovozními pokusy příchozí seznámil Ing. David Bečka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze za doplnění zástupců hostitelského zemědělského podniku a osivářských firem.

Porosty na rozdíl od předešlé sezóny vypadaly velmi dobře
Porosty na rozdíl od předešlé sezóny vypadaly velmi dobře

Loni bylo sucho

Oblast Plzeňska v předchozích letech trpěla suchem. To se odráželo na dosahovaných výnosech pěstovaných plodin včetně řepky. S loňským průměrným výnosem tři tuny na hektar byl za nepříznivých podmínek agronom Ing. Václav Petrželka spokojen.

V minulé pěstitelské sezóně v zemědělském podniku zaseli 337 ha řepky, ale díky zaorávce dvanácti hektarů sklidili o trochu méně. Odrůdové pokusy s řepkou byly loni v Liticích tak špatné, že došlo na jejich zaorání. Na sedmi lokalitách poloprovozů se pokusy zhodnotit podařilo. Loňské průměrné výnosy nejlepších odrůd uvádí tabulka.

Pro současnou pěstitelskou sezónu v Liticích zaseli 315 hektarů řepky. Díky dostatku vláhy na podzim se i pozdě seté porosty zlepšily a před zimou velmi dobře prospívaly. V současné sezóně tak nebylo potřeba žádnou řepku v podniku zaorat.

Rostliny řepky se nacházely v dobré kondici
Rostliny řepky se nacházely v dobré kondici

Ověřované odrůdy

V letošní sezóně se v poloprovozních pokusech v Liticích a na dalších osmi stanovištích porovnávalo čtyřiadvacet odrůd s množstvím novinek. Převažovaly hybridy, kterých bylo do pokusů zařazeno dvaadvacet. U hybridů se vysévalo padesát semen na metr čtvereční a u v případě liniových odrůd se výsevek zvyšoval na sedmdesát.

Vnitřní kontrolu stejně jako v minulých letech představoval polotrpasličí hybrid PX 131. Tuto odrůdu zařadili na začátku, uprostřed a na konci pokusného bloku. Kontrola slouží ke zjištění vyrovnanosti pozemku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down