26.01.2023 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce olejnin se zvýšila

V roce 2022 se našim zemědělcům podařilo dosáhnout poměrně vysoké produkce řepky při dobré kvalitě. Řepkových semen se na našem území sklidilo více než 1,1 miliónu tun. Olejnatost bez problémů převyšovala standardně požadovaných čtyřicet procent.

 

Nejen výsledky poslední sklizně řepky na našem území, v Evropské unii, i ve světě zazněly na konferenci nazvané XXVII. seminář rostlinné výroby, kterou uspořádal Spolek pro komodity a krmiva v Praze.

 

Více řepky ve světě

Především o výsledcích sklizně řepky informoval Ing. Martin Volf, ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Rok 2022 označil jako nejzvláštnější za poslední tři desetiletí. Od roku 2021 nebývale narostla výkupní cena řepky. Zároveň se ale pěstitelům zdražila řada vstupů.

Zatímco se světová produkce obilovin meziročně změnila jen málo, u olejnin došlo k navýšení o pět a půl procenta. To představuje nárůst o zhruba 33 miliónů tun. Řepky se na světě sklidilo více o 11,6 %, tedy o 7,8 miliónu tun. Světová produkce řepky se v posledním hospodářském roce vyšplhala nad 74 miliónů tun.

 

Nárůst v Evropské unii

Také v EU došlo k meziročnímu nárůstu produkce řepkových semen o 2,31 miliónu tun na téměř devatenáct a půl miliónu tun. Jak uvedl Ing. Volf, původně se počítalo s nárůstem jen o zhruba milión tun.

Průměrný výnos řepky zemí EU-27 dosáhl díky příznivému počasí v Evropě 3,35 t/ha. To představuje mírné zvýšení v porovnání s 3,25 t/ha v předešlém roce. V porovnání evropských států si letos nejlépe vedla Francie, kde se podařilo vyprodukovat čtyři a půl miliónu tun řepkových semen. Druhé místo patřilo Německu s 4,28 milióny tun a třetí Polsku s 3,49 milióny tun. Čtvrté místo obsadilo Rumunsko s produkcí 1,23 miliónu tun a páté Česká republika s 1,13 miliónu tun.

 

V ČR dobrý výnos

V České republice se v loňském roce sklidila řepka z plochy necelých 344 tisíc hektarů, průměrný výnos dosáhl 3,3 t/ha. Nejlépe řepka prospívala na severní Moravě, kde se v průměru docílilo 3,65 t/ha. Celorepubliková produkce řepky se odhaduje na 1,13 miliónu tun.

Na našem území se podařilo docílit dobrého výnosu řepky i za situace, kdy se předloni v září ještě zakládala čtvrtina porostů. Příznivé počasí v loňském roce porostům prospělo a nakonec výnosy skončily nad očekáváním.

 

Nebývalý nárůst ceny

Od roku 2021 začala růst cena řepky. Stalo se tak z mnoha důvodů, především kvůli očekávanému nedostatku surovin na zpracování oleje. Předloni nastalo několik problémů, jednak vypadla asi třetina produkce v Kanadě a také výpadek zaznamenala i sója v Jižní Americe. Za této situace se výkupní ceny šplhaly rychle vzhůru.

Loni v únoru se už u nás řepka prodávala až za devatenáct tisíc korun za tunu. Ing. Volf připomněl, že v předešlých letech se výkupní cena v únoru každoročně držela stabilně kolem deseti tisíc korun za tunu řepkových semen. V roce 2021 se očekávaly nižší výnosy řepky, ale tato situace nakonec nenastala.

V květnu 2022 se u nás řepka z minulé sklizně prodávala až za pětadvacet tisíc korun za tunu. Po sklizni v srpnu roku 2022 cena za tunu řepkových semen dosahovala až ke 21 tisícům korun. Na podzim pak došlo k poklesu, ale i tak zůstávala cena řepky na dobré úrovni.

Olejniny v EU

Ing. Volf vysvětlil i evropskou a světovou situaci v pěstování olejnin. Uvedl, že v loňském roce došlo v Evropské unii ke změně osevu olejnin. Plocha řepky se navýšila o deset procent, což představuje nárůst produkce o 1,6 miliónu tun.

V zemích EU-27 se meziročně zvětšila i výměra slunečnice o devět procent, o 410 tisíc hektarů. Průměrný výnos ale dosáhl jen 1,96 t/ha. Produkce slunečnicových nažek se díky nízkým výnosům meziročně snížila o 815 tisíc tun. V poslední sezóně se nejvíce slunečnici dařilo v Rumunsku, kde se v průměru sklízelo 2,6 t/ha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down