Kukuřice na zrno ve sklizňovém roce 2023 zaznamenala další propad sklizně, když po loňském poklesu v její produkci výroba klesla o 113,1 tis. tun (tj. o 17,7 %) a dosáhla produkce ve výši 526,4 tis. tun. Ve srovnání s předchozí sklizní 639,5 tis. tun se jedná o další, mírný propad v produkci této komodity.
Důvody lze hledat především v nepříznivých klimatických podmínkách v průběhu jarních měsíců roku 2023, kdy nebylo možné zasít kukuřici v odpovídajícím agrotechnickém termínu. Mělo to za následek výrazné snížení hektarového výnosu o 0,81 t/ha na 7,14 t/ha, ale také snížení osevní plochy. Údaje o letošní sklizni vycházejí z odhadu sklizně zveřejněném Českým statistickým úřadem (ČSÚ) k 30. 9. 2023, uvádí v Úrodě č. 12/2023 Ing. František Kůst.
Soběstačnost v produkci
V minulých letech se v závislosti na rostoucí sklizni kukuřice hovořilo o tom, že se tuzemská produkce této komodity blíží celkové domácí spotřebě a kukuřici lze řadit mezi plodiny, v jejichž výrobě je ČR soběstačná. I v tomto ročníku můžeme hovořit o plné soběstačnosti s možností vývozních dispozic. Výroba kukuřice na zrno je za posledních dvacet dva let více než šestkrát vyšší než v roce 1994, kdy její produkce činila 91,4 tis. tun. Z pohledu zajištění domácí potřeby růstem tuzemské produkce se jedná o velmi pozitivní skutečnost. Přesto je nutné brát v úvahu, že ČR má omezenou výměru oblastí, které jsou pro pěstování kukuřice na zrno skutečně vhodné a konkurenceschopnost našich pěstitelů je do značné míry závislá na příznivých povětrnostních podmínkách daného pěstebního roku, shrnuje autor. *