24.07.2023 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prodloužená charakteristika uvolňování živin u hnojiva Polysulphate

Výsledky pokusu provedeného na britské University of Nottingham dokazují, že ve srovnání s jinými hnojivy uvolňuje vícesložkové hnojivo Polysulphate síru rovnoměrně po delší dobu a snižuje tak potenciální ztráty síranů.

Síra patří mezi nezbytné makroživiny, a proto je obvykle nutné ji rostlinám dodávat ve formě hnojiva. Sírany jsou podobně jako dusičnany náchylné k vymývání a je třeba s nimi zacházet opatrně, aby se toto riziko minimalizovalo. Vícesložkové hnojivo Polysulphate, které těží společnost ICL v anglickém Boulby, má nižší riziko vymývání díky prodloužené charakteristice uvolňování živin.

Pro srovnání rychlosti uvolňování síranů v půdě u hnojiva Polysulphate oproti síranu amonnému, síranu draselnému a kieseritu (vše v granulované podobě) byl na univerzitě v anglickém Nottinghamu proveden experiment s půdními sloupci. Hnojiva obsahující stejnou dávku síry se aplikovala na povrch sloupců hlinité půdy, která byla před experimentem promyta a zbavena živin. Sloupce půdy se následně každý den proplachovaly deionizovanou vodou a měřil se obsah síranů ve výluhu s cílem zjistit, kolik síranů se každý den uvolní z různých typů hnojiv.

Graf ukazuje prodlouženou charakteristiku uvolňování živin u hnojiva Polysulphate. Veškeré sírany ze síranu amonného se uvolnily a vyplavily do výluhu v průběhu šesti dnů, u síranu draselného v průběhu 12 dnů a u kieseritu v průběhu 21 dnů, zatímco sírany z hnojiva Polysulphate se uvolňovaly do svrchního půdního horizontu, kde je mohou rostliny přijímat, celých 50 dnů.

Jednalo se o extrémní testy, které nicméně ukazují, že charakteristika uvolňování síranů z hnojiva Polysulphate odpovídá hlavnímu období růstu a nárokům rostlin. Na rozdíl od jiných hnojiv dokáže Polysulphate dodávat rostlinám sírany i tehdy, když po aplikaci přijdou intenzivní deště.

Polysulphate je vhodný zdroj síranů, který lze použít jakou součást opakovaného hnojení v průběhu sezóny. Jeho hlavní síla nicméně spočívá v možnosti jediné rané aplikace, která nezpůsobí náhlé zvýšení koncentrace síranů v půdě a představuje jen minimální riziko ztrát v důsledku vymývání.*

Ing. Vít Chmel, MBA

vit.chmel@icl-group.com

+420 602 446 950

www.icl-growingsolutions.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down