Prodej obilovin ve 4. čtvrtletí meziročně klesl o 4 %

Zemědělské organizace prodaly ve 4. čtvrtletí loňského roku ve většině sledovaných komodit menší množství rostlinné produkce než ve stejném období loňského roku.

Výjimku tvořila pouze pšenice a průmyslové brambory, kterých se prodalo v meziročním srovnání více. Vyplývá to z údajů publikovaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Největší odbyt zaznamenaly obiloviny, kterých zemědělci prodali ve 4. čtvrtletí loňského roku 1,079 miliónu tun. Vzhledem k tomu, že ve stejném období roku 1999 se uplatnilo na trhu 1,124 miliónu tun, činil meziroční pokles čtyři procenta. V rámci obilovin vzrostl meziročně prodej pšenice z 595 tisíc tun na 653 tisíc tun.
Naopak poklesl prodej ječmene z 320 na 212 tisíc tun, luštěnin z 23 na 17 tisíc tun a řepky z 59 na 56 tisíc tun. Prodej pozdních konzumních brambor se za poslední čtvrtletí meziročně snížil ze 152 na 129 tisíc tun, u průmyslových brambor naopak vzrostl ze 48 na 70 tisíc tun.
Zemědělci dále vykázali prodej 34 tisíc tun zeleniny a 66 tisíc tun ovoce. Převážnou část rostlinné produkce dodali výrobci obchodním a zpracovatelským organizacím. Podíl přímého vývozu byl nízký a pohyboval se na úrovni několika desítek, u ovoce stovek tun. Ze srovnání podle typu hospodaření vyplývá, že podstatně větší množství rostlinných výrobků prodali v porovnání s družstvy soukromé organizace, uvedl ČSÚ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *