Prodej brambor bude pod kontrolou

Ústřední bramborářský svaz(ÚBS) ČR chystá ve spolupráci s Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí (ČZPI) do Vánoc akci, která by měla informovat spotřebitele o případných vadách a nedostatcích prodávaných konzumních brambor.

Novináře o tom informoval předseda ÚBS František Novák. „Navštívíme některá prodejní místa na Vysočině a budeme spotřebitele informovat o případně zjištěných nedostatcích a vadách brambor při jejich prodeji,“ řekl Novák. Podle jeho slov tak svaz pokračuje ve snaze prosadit vyšší kvalitu prodávaných brambor, jak ji deklaroval v říjnu při Desátých bramborářských dnech.
Členové svazu se také chystají podávat ČZPI informace, kde se v obchodní síti vyskytují brambory, které podle jejich názoru neodpovídají v označení a kvalitě příslušným vyhláškám. ČZPI by pak mělo tyto podměty vyhodnocovat a zpětně informovat svaz o jejich účinnosti. Dalším opatřením k zvýšení kvality pěstovaných brambor by podle Nováka měly být od příštího roku lepší kontroly vysázených partií v uzavřených pěstebních plochách. Tam by zemědělci podle zákona měli sázet certifikované sazby, na což jim ministerstvo zemědělství vypsalo dotační titul 45 miliónů korun. Z těchto peněz však letos zemědělci využili jen 15 miliónů korun.
Podle Nováka by Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský měl od příštího roku vystavovat potvrzení, že zemědělci v těchto oblastech dodrželi zákon a vysadili certifikované sadby. Dotace by pak podle Nováka měla být udělena na základě tohoto potvrzení. „Konečně zde nastane účinná kontrola zákona a také bude fungovat státní podpora pro ty, kdo budou zákon dodržovat,“ uzavřel Novák.
Dodržování výsadby certifikované sadby v uzavřených oblastech i tlak na kvalitu odrůd prodávaných brambor by měly vést k zlepšení jména českých bramborářů, kteří kvůli fytosanitárním podmínkám a některým nemocem jako je bakteriální kroužkovitost, nesmí od roku 1976 vyvážet brambory do EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *