30.08.2023 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč jsou některá mořidla zkrátka oblíbenější

To, že ochrana osiva mořením by měla být běžnou součástí agrotechniky, je známá věc. Nehovoříme zde pouze o množitelských porostech. Fungicidní moření by mělo být ochranným prvkem všech pěstovaných obilnin. Prioritou každého agronoma je přece produkce zdravého zrna vysoké kvality. 

Fungicidním mořením chráníme produkci a zamezíme rozvoji chorob, které jsou přenosné půdou či osivem. Škodlivým dopadům těchto chorob lze efektivně zabránit pouze mořením, foliární aplikace jsou neúčinné nebo vykazují jen velmi omezenou účinnost, a to navíc pouze v případě některých patogenů.

Intenzivní technologie - Celest Trio Formula M

Mořidlo Celest® Trio zajišťuje díky svému složení intenzivní stupeň ochrany proti fuzariózám a všem druhům snětí (sněti Tilletia spp., Ustilago spp.), včetně sněti zakrslé nebo prašné sněti ječné. V problematice ochrany proti snětím mořidlo Celest Trio hravě předčí i prémiová řešení.

V případě fuzarióz (Fusarium spp.), napomáhá mořidlo Celest Trio zabránit hynutí klíčních a vzcházejících rostlin. U ozimých obilnin významně snižuje výskyt fuzarióz, které se v průběhu zimy a v časném jaře podílejí na napadení porostů plísní sněžnou a chorobách pat stébel (Fusarium graminearum, F. culmorum, F. avenaceum aj.).

Mořidlo Celest Trio také významně reguluje původce pruhovitosti ječmene Pyrenophora graminea.  

Foto 1 - Neošetřená kontrola
Foto 2 -  Porost ošetřený mořidlem Celest Trio

Kde všude lze použít mořidlo Celest Trio

Přípravek je registrován do pšenice, ječmene, žita, tritikale a ovsa. Skládá se ze tří účinných látek: difenoconazole 25 g/l, fludioxonil 25 g/l a tebuconazole 10 g/l. Účinné látky jsou kombinovány tak, aby zajistily vysokou toleranci ke klíčícím obilninám.

Fludioxonil působí kontaktně a disponuje reziduálním účinkem. Je částečně přijímán semeny a omezeně translokován do klíčících rostlin. Triazoly difenoconazole a tebuconazole jsou přijímány a následně translokovány do klíčících a vcházejících rostlin. Obě tyto účinné látky pronikají do zrn s vodou v průběhu jejich klíčení, takže účinkují proti chorobám, které jsou nejen na povrchu zrna, ale zasahují také proti původcům chorob žijících ve vnitřní části zrna.

Foto 4a, b, c - Rooting Power technologie pro silnější, delší a zdravější kořeny (pokus s rhizotrony v pšenici) , (vlevo neošetřená kontrola, uprostřed s použitím mořidla Vibrance Gold, vpravo konkurenční moření)        
Foto Trutnov 2020, J. Šubr

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.,

Syngenta Czech,

Foto archiv firmy*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down