03.01.2017 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připravují levandulové degustační menu

Na začátku předloňského roku se Lukáš Drlík s Veronikou Pejšovou rozhodli opustit svá stávající zaměstnání a začali hospodařit v Bezděkově na statku po prarodičích. V počátcích nedali na rady místních zemědělců, aby pěstovali tradiční plodiny řepku nebo kukuřici jako ostatní, ale rozhodli se na základě poznatků ze svých cest po Provence pro, v těchto končinách netradiční, levanduli lékařskou. Na rozdíl od drtivé většiny producentů zvolili takovou odrůdu, která neobsahuje velké množství silic, a přitom si zachovává maximum svých blahodárných účinků. Výjimečnost spočívá v tom, že pěstují tuto levanduli zejména pro gastronomii a z přesvědčení navíc v biorežimu, stejně jako tam hospodařili jejich předkové. (Více informací o pěstování levandule jsme přinesli již dříve v reportáži časopisu Úroda 9/2015.)

Od doby, kdy vysázeli své první políčko a založili Levandulový statek, se toho událo opravdu hodně. Následoval vznik Levandulových kaváren v Zábřehu a rovněž na zámku v Čechách pod Kosířem, kde z vlastní vypěstované a zpracované levandule vyrábí pro své zákazníky různé dobroty od limonád přes zákusky nebo zmrzlinu. Lukáš s Veronikou se rovněž pravidelně účastní farmářských trhů a dalších významných akcí v regionu i mimo něj, kde je můžete vidět prodávat na stánku jejich výrobky, jídlo a pití z levandule.

Loni osázeli část pětihektarového pole 6000 sazenicemi levandule a v následujících letech plánují osázet i zbývající část dalšími 100 000 sazenicemi. V roce 2015 vyhráli se svým projektem celostátní soutěž rozjezdů pro začínající podnikatele a loni získali první místo v soutěži živnostník roku Olomouckého kraje. Díky těmto úspěchům se již o Levandulovém statku dozvědělo mnoho lidí, kteří je v těchto aktivitách ženou dál. Jediné místo, které však mohli navštívit, byly doposud levandulové kavárny. Velká část lidí však projevila zájem zavítat na statek a užít si tamní atmosféru, kvetoucí levanduli a produkty z ní přímo v Bezděkově. „Cílem je co nejvíce přiblížit naše počínání ostatním lidem. Vnímáme nadšení turistů, kteří se v létě jezdili v hojném počtu potěšit pohledem na kvetoucí levandulové pole a zároveň zklamání, že si nemohou odvézt ještě nějaký další zážitek, který očekávají“ říká Lukáš Drlík.

Plánují proto pro své návštěvníky dostavět altán s kuchyní přímo u pole, kde chtějí připravovat levandulové degustační menu, chystají se připravit místo vhodné k uskutečnění svatebních obřadů, po kterých je již nyní značná poptávka, přistavět několik turistických posezení kolem kvetoucího pole, koupit starou nevyužitou obecní budovu a vytvořit z ní malou levandulovou expozici s prodejním krámkem a další novinky. Aby se tyto plány staly realitou již od příští sezony je však třeba investovat nemalé finance. Nyní tak jejich společný projekt můžete nalézt i na jednom z největších crowdfundingových českých portálů hithit.com. Crowdfunding je způsob spolufinancování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce potřebné k uskutečnění projektu nebo jeho části. Za odměnu potom podle výše příspěvku obdrží zajímavou a v tomto případě i po levanduli vonící odměnu. Jak by se vám líbilo poděkování v podobě komentované prohlídky včetně degustačního levandulového menu přímo na poli nebo formou prvního svatebního obřadu na rozkvetlém levandulovém poli?*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down