28.02.2023 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Připravte pohled do pole

Na semináři Bayer Exper Forum vystoupilo také několik hostů, jedním z nich byla Ing. Miluše Dvoržáková z asociace CropLife Česká republika, která se věnovala novým a připravovaným legislativním opatřením. Jak uvedla, v rámci EU se připravuje se návrh nařízení o udržitelném používání pesticidů. To se začalo projednávat v rámci českého předsednictví EU a tým pod vedením Ing. Pavla Mináře, Ph. D., z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se práce podle Ing. Dvoržáková zhostil velmi dobře. Dosáhl toho, že rada zemědělských ministrů vydala rozhodnutí, kde Evropské komisi prakticky nařídila vypracovat dodatek k dopadové studii, který má reflektovat podstatné změny v posledních letech (cena energií, válka…). Na projednání legislativy se podle ní bude pracovat nejméně rok až dva. Míra redukce spotřeby přípravků se zřejmě bude lišit podle jednotlivých zemí ve vztahu k definovanému období a ČR už možná požadovaného snížení (o 35 %) dosáhla. Kalkulace ale ještě nejsou definitivní. Další kategorií jsou více nebezpečné pesticidy, kde by ČR měla snížit spotřebu o 51 %.

V České republice je aktuální novela zákona o rostlinolékařské péči, která zahrnuje dohledatelnost přípravků od výroby až k zemědělcům na pole. Kdo má více než 200 ha, bude muset hlásit spotřebu elektronicky, připomněla Ing. Dvoržáková. Co se týče distributorů, výrobky vyprodukované po 1. 7. 2023 musí být vybaveni 2D kódem, pohyb přípravků se bude hlásit do datového úložiště, což je v současné době funkční v pilotní fázi.

Asociace organizuje projekt Podívej se do pole. Každý zemědělec se musí snažit vysvětlit okolí co dělá, proč a jak, zdůraznila Ing. Dvoržáková. Uvedla, že s projektem začali v ČR od roku 2019 po vzoru rakouských a německých zemědělců, kteří to s veřejným míněním mají o něco horší než zemědělci v ČR. Aktivita je založená na tom, že zemědělec na okraji svého pole nebude určitý úsek pole po celou vegetaci ošetřovat. Měl by být založen například poblíž cesty, cykolostezky a podobně, aby ho lidé měli možnost vidět. Oznámí to asociaci, která nechá vyrobit ceduli přizpůsobenou tomu, jaká plodina na poli roste. Ing. Dvoržáková konstatovali, že měli již více než 100 takových pokusných políček. Zemědělci o nich například informují také na sociálních sítích a podobně. Ing. Dvoržáková konstatovala, že zemědělci chtějí komunikovat, veřejnost chce informace slyšet, jen je potřeba se do akce zapojit. Vyzvala proto zemědělce, aby se do projektu přidali a asociaci CropLife kontaktovali, případně se zaregistrovali přímo na jejích stránkách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down