Především o chorobách a škůdcích a vývoji ploch se hovořili na polním dnu luskovin, který uspořádal v Šumperku AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o. Firma pořádá také polní den lnu, konopí a kmínu. Jedná se o plodiny, na které se dlouhodobě zaměřuje.
Hosty krátce uvítal ředitel společnost Ing. Prokop Šmirous, Ph.D., a uvedl odborný program, který zajišťovali pracovníci společnosti. V první přednášce Ing. Radmila Dostálová připomněla, že se Agritec dlouhodobě zabývá luskovinami z pohledu výzkumu, pěstování, šlechtění, ochrany a genových zdrojů. Věnují se zrnovým luskovinám, dominantní je hrách, význam má v poslední době také sója. Vzhledem k podmínkám v poslední době začíná být zájem o teplomilné luskoviny jako fazol nebo čočka a cizrna.
Ing. Dostálová uvedl, že celková plocha luskovin na zrno byla loni zhruba 37 000 ha. V posledních letech se příliš nemění. Maxima (42 857 ha) dosáhla v roce 2017, plynule na něj vystoupala z 17 851 v roce 2013. V roce 2020 největší plochu zaujímal hrách na zrno, celkem 32 600 ha, zbytek tvořil bob, lupina a další. Luskovin nazeleno bylo 23 600 ha, na 1500 ha se pěstoval hrách pro konzervárenské účely. Sója zaujímala 14 145 ha. Množitelská plocha luskovin činila celkem 13 136 ha, největší plochy zaujímal hrách a peluška (9367 ha), citovala Ing. Dostálové výsledky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Letošní plochy by měly být podobné.
Výnosy u hrachu dosáhly 2,75 t/ha, u soji 2,5 t/ha, lupina měla 1,78 t/ha a bob 2,57 t/ha. Ing. Dostálová upozornila, že tyto plodiny nedosahují výnosového potenciálu. Dodala, že lupina bývá napadena antraknózou, což výrazně snižuje zájem o tuto plodiny. Co se týče odrůd, Ing. Dostálová připomněla, že v ČR probíhá u hrachu a sóji zkoušení pro Seznam doporučených odrůd, podle kterého se pěstitelé mohou řídit. Bylo také registrováno několik nových odrůd.
Ing. Dostálová konstatovala, že v minulých letech došlo k omezení dostupných účinných látek, což pro luskoviny není příznivé. U hrachu, fazole na zrno, lupiny a bobu obecného se podařilo vyjednat výjimky pro používání mořidla Maxim 035 XL, další se týkaly desikantů do lnu a některých luskovin, ne ale pro všechna využití. Dále bylo možné získat na uznané osivo dotace pro podporu ozdravování polních a speciálních plodin. Seznámila posluchače také s činností Asociace pěstitelů a zpracovatelů luskovin z. s.*